13:27 | 26.01.15 | Նորություններ | exclusive 3369
Ռուսաստանում բնակվող հայ ձեռնարկատերեր Թոս Մովսիսյանը եւ Արտյոմ Գարմերյանը, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, ստեղծել էին Boft կոչվող սարքը, որը թույլ է տալիս լուսանկարներ տպել անմիջապես օգտատիրոջ Instagram-ի էջից:
Առաջին Boft սարքը գործարկվել էր դեռեւս 2014թ. ապրիլին, իսկ նույն տարվա նոյեմբերին գյուտարարները պաշտոնական արտոնագիր էին ստացել իրենց գյուտի համար:
Itel.am-ի հետ զրույցում Թոս Մովսիսյանը տեղեկացրել է, որ ներկայում ֆրանչայզինգի հայտեր են ստանում մի շարք երկրներից, այդ թվում՝ Հայաստանից:
«Մեր կայքում գոյություն ունի հայտադիմումի գրանցման ձեւ: Այն լրացնելուց հետո կապվում ենք հետաքրքրվողների հետ եւ սկսում տվյալ քաղաքում սարքի տեղադրման գործընթացը: Նախատեսում ենք գործունեություն ծավալել մեծ թվով երկրներում, որտեղ Instagram-ի օգտատերերի թիվը մեծ է: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Instagram-ը գնալով ավելի հայտնի է դառնում, ավելանում են նաեւ մարդիկ, ովքեր ցանկություն ունեն թղթի վրա տպել իրենց լուսանկարները: Կա պահանջարկ, հետեւաբար կլինի նաեւ առաջարկ»,- ասել է նա:
Թոս Մովսիսյանի խոսքով՝ այս պահին Boft սարքերն աշխատում են Ռուսաստանի երեք քաղաքում, իսկ մոտ ապագայում դրանք ներկայացված կլինեն եւս 12 քաղաքում:
«Մոսկվայում, օրինակ, սարքը տեղադրված է Եվրոպայի ամենախոշոր «Մաքդոնալդս» արագ սննդի սպասարկման կետում, որը գտնվում է Պուշկինսկայա հրապարակում: Արդեն այս տարի նախատեսում ենք մուտք գործել եվրոպական եւ ամերիկյան շուկա»,- ասել է նա:
Խոսելով սարքի ստեղծման գաղափարի մասին՝ հայազգի գյուտարարը պատմել է, որ իր գործընկեր Արտյոմ Գարմերյանի հետ տեւական ժամանակ քննարկելով բազմաթիվ բիզնես գաղափարներ՝ եկել են եզրահանգման, որ նման մասսայականություն վայելող սոցցանցից նկարներ տպելու հնարավորությունը որեւէ մեկի չի կարող անտարբեր թողնել:
Անդրադառնալով Itel.am-ի հարցին, թե արդյոք նկարները տպելու հարցում կան սահմանափակումներ, Թոս Մովսիսյանը նշել է, որ եթե օգտատիրոջ էջը բաց է, ապա հնարավոր է տպել ցանկացած լուսանկար:

13:27 | 26.01.15 | Новости | exclusive 3406
Как мы уже сообщали, предприниматели из России Тос Мовсисян и Артем Гармерян изобрели автомат Boft, который распечатывает фотографии сразу из профиля пользователя  Instagram.
Первое устройство Boft было запущено в апреле 2014 года, а в ноябре того же года изобретатели получили официальный патент.
В беседе с Itel.am Тос Мовсисян сообщил, что в настоящее время они получают заявки на франшизу из многих стран, в том числе и из Армении.
«На нашем сайте есть форма заявки. Мы связываемся с теми, кто их заполняет и начинаем процесс установки аппарата в данном городе. Мы планируем начать деятельность во всех странах, где есть пользователи Instagram. Популярность данной социальной сети растет и многим хочется подержать свои распечатанные фотографии в руках. Мы получаем заявки на франшизу из многих стран, в том числе и Армении. Есть спрос, будет и предложение», - сказал он.
По словам Тоса Мовсисяна, сегодня автоматы установлены  в трех городах, но в ближайшем времени они появятся еще в 12 городах.
«К примеру, в Москве автомат установлен даже в самом крупном в Европе McDonald’s - на Пушкинской. Экспансию на Европу и США мы планируем осуществить в этом году», - сказал он.
Говоря об идее создания аппарата, армянский изобретатель рассказал, что вместе со своим партнером - Артемом Гармеряном они довольно долго обсуждали различные бизнес-идеи, после чего пришли к выводу, что печатать фото из такого популярного приложения не оставит никого равнодушным.
Отвечая на вопрос Itel.am о том, есть ли какие-либо ограничения в вопросе печати фотографий, Тос Мовсисян отметил, что, если профиль пользователя открыт, то можно распечатать любое фото.