12:39 | 25.09.10 | Նորություններ | 4215
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) դարձավ «Հեքիաթների աշխարհում» մանկական նկարի համահայկական մրցույթ-փառատոնի գլխավոր հովանավորը:
Մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում 160 լավագույն աշխատանքները օգոստոսի 20-ից մինչև սեպտեմբերի 21-ը ցուցադրվեցին Երևանի Գեղագիտական Ազգային կենտրոնում:
Մրցույթին մասնակցելու համար իրենց աշխատանքներն էին ներկայացրել շուրջ 1000 երեխաներ Հայաստանից, Արցախից, ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Բուլղարիայից, Բելոռուսից, Վրաստանից Իրանից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից և այլ երկրներից:

12:39 | 25.09.10 | News | 4227
Yerevan /Mediamax/. “ArmenTel” (Beeline trademark) became the general sponsor of All Armenian “In a Fairytale World” festival exhibition of children drawings.
Within the framework of the festival, 160 best thematic works were exhibited in the Museum of Children Art in Yerevan from August 20 to September 21.
Over 1000 schoolchildren at the age of 6-12 from Armenia, NKR, Argentina, Belarus, Bulgaria, Georgia, Iran, Russia, the USA, France and other countries had presented their works for participation in the competition.
Following the results of the competition, the authors of best works received memorable gifts from “ArmenTel” Company.