15:07 | 16.09.09 | Նորություններ | 5783
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանը պետք է մշակի եւ ներդնի նորարարություններին օժանդակելու պարզ եւ բազմակողմանի ռազմավարություն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր ասել է “Տնտեսություն եւ արժեքներ” հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը:
Ներկայացնելով “Հայաստանի ազգային մրցունակությունը-2009” զեկույցը` Մանուկ Հերգնյանն ասել է, որ Հայաստանը պետք է բարելավի փոխգործակցությունը գիտությամբ զբաղվող ինստիտուտների միջեւ, խթանի վստահությունը բիզնեսի եւ գիտական հետազոտությունների միջեւ, ինչպես նաեւ բարելավի գիտական մշակումների առեւտրականացման հնարավորոթյունները:
Մրցունակության համաշխարհային զեկույցի համաձայն, տնտեսության մեջ նորարարությունների ցուցանիշով Հայաստանը աշխարհի 133 երկրների շարքում զբաղեցնում է 108-րդ տեղը` 2008թ. համեմատ դիրքերը զիջելով 2 կետով: Հաշվետվության համաձայն, Հայաստանը նորարարությունների խթանման ոլորտում կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առջեւ:
ՀՀ-ում նորարարական տնտեսության զարգացման ճանապարհին խոչընդոտների թվում զեկույցում մատնանշվում են ծերացող եւ սահմանափակ մարդկային ռեսուրսները գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում, կրթության, գիտական հետազոտությունների եւ մշակումների ոչ բավարար ֆինանսավորումը, բարձր տեխնոլոգիական առեւտրականացված մշակումների բացակայությունը եւ մտավոր սեփականության պաշտպանության ցածր վարկանիշը /107-րդ տեղը 133 երկրների թվում/:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ Հայաստանում բացակայում են գիտական մշակումների եւ հետազոտությունների անցկացման հարկային արտոնությունները, բացակայում է նաեւ նորարարական եւ տեխնոլոգիական նախագծերի ֆինանսավորմանն ուղղված վենչուրային կապիտալը:
“Մինչ այժմ Հայաստանում նորարարությունների զարգացմանն ուղղված ջանքերը հիմնականում թերի էին եւ կարճաժամկետ բնույթ էին կրում, մինչդեռ որպես տնտեսության զարգացման առաջնահերթ ուղղություն` նորարարությունները պահանջում են միասնական հիմք”, - ասել է Մանուկ Հերգնյանը` նշելով նորարարությունների խթանման նպատակով Հայաստանում միասնական ազգային նորարարական համակարգի մշակման անհրաժեշտությունը` հատկապես ծառայությունների եւ ապրանքների արտադրության ոլորտում:
Զեկույցում ՀՀ նորարարական տնտեսության զարգացման համար առաջարկվում են 4 մեկնարկային ռազմավարություններ, որոնք հիմնված են այլ երկրների հաջող փորձի վերլուծության վրա` հաշվի առնելով նաեւ տեղական առանձնահատկությունները:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ով եւս ներկա էր զեկույցի շնորհանդեսին, նշել է գիտության եւ տնտեսության միջեւ փոխադարձ կապ հաստատելու անհրաժեշտությունը վերջինիս դիվերսիֆիկացման նպատակով: “Համաշխարհային ճգնաժամը եւս մեկ անգամ մեզ մատնանշեց հայաստանյան տնտեսության ամենախոցելի կողմերը` կախվածությունը մասնավոր տրանսֆերտներից եւ ՀՆԱ-ում շինարարության բարձր տեսակարար կշիռը”, - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

15:07 | 16.09.09 | Новости | 5501
Ереван /Медиамакс/. Армения должна разработать ясную и всестороннюю стратегию содействия инновациям.
Как сообщает Медиамакс, об этом сказал сегодня председатель исследовательского центра «Экономика и Ценности» Манук Ергнян.
Представляя сегодня в Ереване доклад «Национальная конкурентоспособность Армении- 2009», Манук Ергнян сказал, что Армении необходимо улучшить взаимодействие между действующими институтами, занимающимися наукой, стимулировать доверие между бизнесом и научными исследованиями и улучшить возможности коммерциализации научных разработок.
Согласно Всемирному докладу по конкурентоспособности, по инновационности экономики Армения занимает 108-е место среди 133 стран, опустившись по сравнению с 2008 годом по данному показателю на 2 пункта. Согласно отчету, Армения стоит перед серьезными вызовами в сфере стимулирования инноваций.
Среди препятствий на пути развития инновационной экономики в Армении в докладе называются стареющие и ограниченные человеческие ресурсы в сфере науки и технологий, недостаточное финансирование образования, научных исследований и разработок, практическое отсутствие коммерциализированных высокотехнологичных продуктов и низкий рейтинг по защите интеллектуальной собственности (107-е место среди 133 стран).
Авторы доклада отмечают, что в Армении отсутствуют налоговые льготы на проведение научных разработок и исследований и отсутствует венчурный капитал, направленный на финансирование инновационных и технологичных проектов.
«До сих пор усилия, направленные на развитие инноваций в Армении, были в основном фрагментарны и носили краткосрочный характер, в то время, как в качестве приоритетного направления развития экономики инновации требуют единой основы», - сказал Манук Ергян, отметив необходимость разработки в Армении единой национальной инновационной системы с целью стимулирования инноваций, особенно в области производства товаров и услуг.
В докладе предложены 4 стартовые стратегии для развития инновационной экономики Армении, основанные на анализе успешного опыта других стран с учетом местных особенностей.
Присутствовавший на презентации доклада премьер-министр Армении Тигран Саргсян также отметил необходимость установления взаимосвязи между наукой и экономикой с целью диверсификации последней. «Мировой кризис еще раз указал нам на самые уязвимые стороны армянской экономики - зависимость от частных трансфертов и высокий удельный вес строительства в ВВП», - сказал Тигран Саргсян.