15:02 | 22.05.26 | Նորություններ | 703
Ucom-ի աջակցությամբ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանը (ՄԻԿ) հայտարարում է թվային անվտանգության վերաբերյալ գիտելիքների ու գործնական հմտությունների զարգացմանն ուղղված «Կիբերանվտանգության կրթական ծրագիր դեռահասների համար» ծրագրի մեկնարկի մասին։
Ծրագրի շրջանակում կանցկացվեն «Կիբերանվտանգության հիմունքներ» խորագրով անվճար դասընթացներ, որոնց ընթացքում 14-17 տարեկան դպրոցականները կծանոթանան կիբերանվտանգության հիմնական թեմաներին, կսովորեն անվտանգ գործել թվային միջավայրում եւ ձեռք կբերեն գործնական գիտելիքներ ու հմտություններ՝ ժամանակակից թվային սպառնալիքները հասկանալու եւ դրանցից պաշտպանվելու համար։
«Թվային աշխարհում անվտանգությունը դարձել է ոչ միայն տեխնիկական, այլեւ կրթական առաջնահերթություն։ Ucom-ի համար կարեւոր է աջակցել այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք օգնում են երիտասարդներին ձեռք բերել ժամանակակից գիտելիքներ եւ անվտանգ ու պատասխանատու կերպով օգտվել տեխնոլոգիաներից։ Վստահ ենք, որ այս ծրագիրը դեռահասներին կտա կարեւոր հմտություններ, որոնք օգտակար կլինեն թե՛ առօրյայում, թե՛ ապագա մասնագիտական ճանապարհին»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Դասընթացի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձվի նաեւ արդի թվային ռիսկերին, ներառյալ՝ արհեստական բանականությամբ պայմանավորված սպառնալիքներին, deepfake տեխնոլոգիաներին եւ առցանց մանիպուլյացիաների մեխանիզմներին։
«Մեզ համար կարեւոր է, որ դեռահասները ոչ միայն օգտվեն տեխնոլոգիաներից, այլ նաեւ հասկանան, թե ինչպես անվտանգ գործել թվային միջավայրում եւ զարգացնել իրենց հետաքրքրությունը կիբերանվտանգության ոլորտի նկատմամբ։ Վստահ ենք, որ նման ծրագրերը նպաստում են ոչ միայն գիտելիքների փոխանցմանը, այլեւ պատասխանատու թվային մշակույթի ձեւավորմանը Հայաստանում»,- նշել է ՄԻԿ-ի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը։
Դասընթացի ավարտին կկազմակերպվի Mini-CTF (Capture The Flag) մրցույթ, որը մասնակիցներին հնարավորություն կտա թիմերով աշխատել իրական սցենարների վրա հիմնված առաջադրանքների շուրջ՝ զարգացնելով ոչ միայն տեխնիկական գիտելիքները, այլեւ թիմային աշխատանքի, վերլուծական մտածողության եւ խնդիրների լուծման հմտությունները։
Ծրագրի արդյունքում 60-70 դեռահաս ձեռք կբերի կիբերանվտանգության բազային գիտելիքներ եւ գործնական հմտություններ՝ իրենց անձնական սարքերում եւ թվային միջավայրում առավել անվտանգ ու վստահ գործելու համար։ Նախաձեռնությունը նաեւ հիմք կստեղծի հետագայում այս ուղղությամբ կրթությունը շարունակելու եւ մասնագիտական հետաքրքրություններ ձեւավորելու համար։
Ծրագրի մանրամասներին, մասնակցության պայմաններին եւ գրանցման ընթացքին կարելի է ծանոթանալ այստեղ։
Ucom-ի եւ ՄԻԿ-ի համագործակցությունը միավորում է տեխնոլոգիաները, կրթությունն ու անվտանգությունը՝ նպաստելով Հայաստանում ավելի իրազեկ, պաշտպանված եւ տեխնոլոգիապես պատասխանատու երիտասարդ սերնդի ձեւավորմանը։

15:02 | 22.05.26 | News | 723
With the support of Ucom, the Microsoft Innovation Center Armenia (MIC) announces the launch of the “Cybersecurity Educational Program for Teenagers,” aimed at developing knowledge and practical skills in digital security.
As part of the program, free training courses titled “Cybersecurity Fundamentals” will be organized for school students aged 14–17. Participants will explore the core principles of cybersecurity, learn how to navigate the digital environment safely, and gain practical knowledge and skills to better understand and protect themselves from modern digital threats.
“Security in the digital world has become not only a technical issue but also an educational priority. At Ucom, we believe it is important to support initiatives that help young people acquire modern knowledge and use technology safely and responsibly. We are confident that this program will equip teenagers with valuable skills that will benefit them both in their everyday lives and future professional careers,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
During the course, special attention will also be given to current digital risks, including threats related to artificial intelligence, deepfake technologies, and various forms of online manipulation.
“For us, it is important that teenagers not only use technology but also understand how to navigate the digital environment safely and develop an interest in the field of cybersecurity. We believe that initiatives like this contribute not only to knowledge sharing, but also to fostering a responsible digital culture in Armenia,” said Mari Barseghyan, Director of Microsoft Innovation Center Armenia.
At the end of the course, a Mini-CTF (Capture the Flag) competition will be organized, giving participants the opportunity to work in teams on real-life scenario-based tasks while developing not only their technical knowledge, but also their teamwork, analytical thinking, and problem-solving skills.
As a result, 60–70 teenagers will acquire fundamental cybersecurity knowledge and practical skills to secure their personal devices and navigate digital environments more safely and confidently. The initiative will also lay the foundation for participants to continue their education in this field and explore future professional opportunities in cybersecurity.
More information about the program, participation requirements, and the registration process is available here.
The collaboration between Ucom and MIC Armenia brings together technology, education, and cybersecurity to contribute to the development of a more informed, digitally secure, and technologically responsible younger generation in Armenia.