17:28 | 19.02.26 | Նորություններ | 5458
Նոր եւ այլընտրանքային տեխնոլոգիաները մարդկանց կարիքներին ծառայեցնելը շարունակում է կարեւոր տեղ զբաղեցնել Viva-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության (ԿՍՊ) ծրագրերում:
Այդ տրամաբանության շրջանակում` ազդարարվել է նոր համագործակցության մասին: Գործընկեր կազմակերպությունը «Քայլ առաջ» սոցիալական ՀԿ-ն է, որը 2017 թվականին սկսել է գործել որպես ներառական ամառային ճամբար, իսկ մեկ տարի անց վերափոխվել սոցիալ-վերականգնողական կենտրոնի:
Կենտրոնի հմուտ բազմամասնագիտական թիմը ձգտել է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել հաշմանդամություն եւ կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող (ԿԱՊԿՈւ) երեխաների համար, սակայն դեռեւս առկա են չլուծված խնդիրներ: Viva-ի աջակցությամբ կլուծվի եւս մեկ կարեւոր հարց:
«Քայլ առաջ» սոցիալական հասարակական կազմակերպության կենտրոնում տարեկան կտրվածքով սպասարկվում է 120 շահառու: Նրանցից 100-ը կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք (ԿԱՊԿՈւ) կամ հաշմանդամություն ունեցող, իսկ 20-ը՝ սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաներ են: Շահառուներից յուրաքանչյուր երկրորդի մոտ առկա են զգայական խնդիրներ:
Կենտրոնում իրականացվում են բազմապրոֆիլ սոցիալ-վերականգնողական թերապիաներ, սակայն անգնահատելի է համարվում զգայական ինտեգրման սենսորային սենյակի առկայությունը: Կենտրոնի մասնագետները ժամանակավոր եւ իրավիճակային լուծումներ են գտել. Էրգոթերապիայի սենյակում ձեւավորել են զգայական ինտեգրմանը նպաստող միջավայր, որը, սակայն, չի կարող բավարար համարվել:
Անհրաժեշտ համալիր միջոցների բացակայությունը պահանջում է իրերի անընդհատ տեղափոխություն, հանգեցնում է ժամանակի զգալի կորստի՝ կրճատելով արդյունավետության աստիճանը: Ազդարարվող համագործակցությունն ուղղված է հենց այդ խնդիրների լուծմանը:
Viva-ի աջակցությամբ՝ միջազգային փորձագետներն արդեն նախագծել են զգայական ինտեգրման սենսորային սենյակի հատակագիծը: Պատվիրվել եւ Հայաստան են բերվում անհրաժեշտ սարքավորումները՝ զգայական գործիքներով եւ թերապեւտիկ լուծումներով հագեցած սենյակը ստեղծելու համար: Որպես պահեստ ծառայած անշուք սենյակն էլ կվերանորոգվի՝ պահանջված չափանիշներով:
«Երբ մենք ունենանք անհրաժեշտ սարքավորումներով հագեցած սենյակ, դա հնարավորություն կտա էապես փոխել շահառուների կյանքի որակը: Մենք նրանց կօգնենք զգայական խնդիրները հաղթահարել ոչ սթրեսային հոգեվիճակով, այլ ավելի հեշտ եւ ոչ ինքնուրույն կամ միայնակ: Նոր ստեղծվող սենյակի համար նախատեսվող յուրաքանչյուր աջակցող միջոց ունի իր առանձնահատուկ եւ կարեւոր նշանակությունը: Դրանք կառավարելի, փոփոխություններ, կարգավորումներ ունեցող սարքավորումներ են, որոնք թույլ կտան ընտրել յուրաքանչյուր շահառուի կարիքներին համապատասխան լուսավորության, թրթռումների, լույսի ձայնի ինտենսիվության աստիճան, տակտիլային հպման զգացողությունների ինտենսիվության աստիճան: Viva-ի աջակցությամբ մենք հնարավորություն ենք ունենալու՝ ստեղծել մեզ համար այսքան տարիների բաղձալի սենյակը»,- ասել է «Քայլ առաջ» սոցիալական ՀԿ նախագահ Արփինե Աշոտյանը:
Արդյունքում՝ օգտվողները հնարավորություն կունենան ինքնուրույն, ըստ ցանկության, շատ արագ փոխելու միջավայրը՝ ձեռքի հպումով եւ ձայնային հրահանգներով հարմարեցնելով իրենց զգացողություններին: Պլանշետի վրա հիմնված ինտերֆեյսով՝ հնարավոր կլինի իրական ժամանակում փոփոխել սենյակի լուսավորությունը, ձայներն ու պատկերները:
Ինտերակտիվ զգայական կառավարման շնորհիվ՝ սենյակը կարող է ստանալ ստորջրյա իրականության, տիեզերքի կամ բնություն տեսք, ապահովել արկածային միջավայր, մեծացնել երեխաների ներգրավվածությունը:
Նոր եւ այլընտրանքային տեխնոլոգիաների շնորհիվ, որոնցից մեկն էլ աչքի բիբով կառավարվողն է (Tobii eye tracking), հնարավոր կլինի աչքերի միջոցով եւ առանց խոսքի ընտրել եւ կառավարել այս կամ այն սարքը, արտահայտել սեփական ցանկություններն ու զգացումները: Դա բացառիկ հնարավորություն է ձեռքի նուրբ շարժումների եւ կոորդինացիային սահմանափակումներ, հաղորդակցման դժվարություններ ունեցող անձկանց համար։

17:28 | 19.02.26 | Новости | 5451
Использование новых и альтернативных технологий во благо людей продолжает занимать важное место в программах корпоративной социальной ответственности (КСО) компании Viva.
В рамках этой инициативы было объявлено о новом партнерстве. Партнерской организацией является социальная НПО «Step Forward», которая начала свою деятельность в 2017 году как инклюзивный летний лагерь, а годом позже преобразовалась в центр социальной реабилитации. Квалифицированная междисциплинарная команда центра стремилась создать необходимые условия для детей с ограниченными возможностями и особыми образовательными потребностями (ООП), но остаются требующие решения вопросы. При поддержке Viva будет решен еще один важный вопрос.
Центр социальной неправительственной организации «Step Forward» ежегодно обслуживает 120 подопечных. 100 из них — дети с особыми образовательными потребностями или инвалидностью, а 20 — дети из социально неблагополучных семей. Каждый второй ребенок имеет эмоциональные проблемы.
Центр применяет многопрофильные социально-реабилитационные методы терапии, но наличие сенсорной комнаты эмоциональной интеграции считается неоценимым. Специалисты центра нашли временные и ситуативные решения. В кабинете эрготерапии они создали среду, способствующую эмоциональной интеграции, которая, однако, не может считаться достаточной.
Отсутствие необходимых комплексных средств требует постоянного перемещения предметов, приводит к значительной потере времени, снижая уровень эффективности. Объявленное сотрудничество направлено на решение этих вопросов.
При поддержке Viva международные эксперты уже разработали планировку сенсорной комнаты эмоциональной интеграции. Необходимое оборудование заказано и доставляется в Армению для создания комнаты, оснащенной сенсорными инструментами и терапевтическими решениями. Комната, служившая кладовой, также будет отремонтирована в соответствии с требуемыми стандартами.
«Комната, оборудованная всем необходимым, позволит нам значительно улучшить качество жизни бенефициаров. Мы поможем им легче и без стресса преодолеть эмоциональные проблемы. Каждый вспомогательный инструмент, запланированный для новой комнаты, имеет свое особое и важное значение. Это управляемые, модифицируемые, регулируемые устройства, которые позволят нам выбирать интенсивность освещения, вибраций, световых и звуковых эффектов, а также интенсивность тактильных ощущений в соответствии с индивидуальными потребностями. Благодаря поддержке Viva у нас появится возможность создать комнату, о которой мы мечтали так много лет», — отметила президент социальной НПО «Step Forward» Арпине Ашотян.
В результате пользующиеся комнатой подопечные центра смогут самостоятельно, по своему желанию, очень быстро менять обстановку, адаптируя ее к своим ощущениям прикосновением руки и голосовыми командами. С помощью интерфейса на планшете можно будет в режиме реального времени менять освещение, звуки и изображения в комнате. Благодаря интерактивному сенсорному управлению комната может приобретать вид подводного мира, космоса или природы, создавая захватывающую атмосферу и повышая вовлеченность детей.
Благодаря новым и альтернативным технологиям, одной из которых является управление глазами (система отслеживания взгляда Tobii), станет возможным выбирать и управлять тем или иным устройством с помощью глаз, а также без вербальных команд, выражая свои желания и чувства. Это уникальная возможность для людей с нарушениями мелкой моторики и координации, а также с трудностями в общении.