17:28 | 19.02.26 | Նորություններ | 5458
Նոր եւ այլընտրանքային տեխնոլոգիաները մարդկանց կարիքներին ծառայեցնելը շարունակում է կարեւոր տեղ զբաղեցնել Viva-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության (ԿՍՊ) ծրագրերում:
Այդ տրամաբանության շրջանակում` ազդարարվել է նոր համագործակցության մասին: Գործընկեր կազմակերպությունը «Քայլ առաջ» սոցիալական ՀԿ-ն է, որը 2017 թվականին սկսել է գործել որպես ներառական ամառային ճամբար, իսկ մեկ տարի անց վերափոխվել սոցիալ-վերականգնողական կենտրոնի:
Կենտրոնի հմուտ բազմամասնագիտական թիմը ձգտել է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել հաշմանդամություն եւ կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող (ԿԱՊԿՈւ) երեխաների համար, սակայն դեռեւս առկա են չլուծված խնդիրներ: Viva-ի աջակցությամբ կլուծվի եւս մեկ կարեւոր հարց:
«Քայլ առաջ» սոցիալական հասարակական կազմակերպության կենտրոնում տարեկան կտրվածքով սպասարկվում է 120 շահառու: Նրանցից 100-ը կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք (ԿԱՊԿՈւ) կամ հաշմանդամություն ունեցող, իսկ 20-ը՝ սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաներ են: Շահառուներից յուրաքանչյուր երկրորդի մոտ առկա են զգայական խնդիրներ:
Կենտրոնում իրականացվում են բազմապրոֆիլ սոցիալ-վերականգնողական թերապիաներ, սակայն անգնահատելի է համարվում զգայական ինտեգրման սենսորային սենյակի առկայությունը: Կենտրոնի մասնագետները ժամանակավոր եւ իրավիճակային լուծումներ են գտել. Էրգոթերապիայի սենյակում ձեւավորել են զգայական ինտեգրմանը նպաստող միջավայր, որը, սակայն, չի կարող բավարար համարվել:
Անհրաժեշտ համալիր միջոցների բացակայությունը պահանջում է իրերի անընդհատ տեղափոխություն, հանգեցնում է ժամանակի զգալի կորստի՝ կրճատելով արդյունավետության աստիճանը: Ազդարարվող համագործակցությունն ուղղված է հենց այդ խնդիրների լուծմանը:
Viva-ի աջակցությամբ՝ միջազգային փորձագետներն արդեն նախագծել են զգայական ինտեգրման սենսորային սենյակի հատակագիծը: Պատվիրվել եւ Հայաստան են բերվում անհրաժեշտ սարքավորումները՝ զգայական գործիքներով եւ թերապեւտիկ լուծումներով հագեցած սենյակը ստեղծելու համար: Որպես պահեստ ծառայած անշուք սենյակն էլ կվերանորոգվի՝ պահանջված չափանիշներով:
«Երբ մենք ունենանք անհրաժեշտ սարքավորումներով հագեցած սենյակ, դա հնարավորություն կտա էապես փոխել շահառուների կյանքի որակը: Մենք նրանց կօգնենք զգայական խնդիրները հաղթահարել ոչ սթրեսային հոգեվիճակով, այլ ավելի հեշտ եւ ոչ ինքնուրույն կամ միայնակ: Նոր ստեղծվող սենյակի համար նախատեսվող յուրաքանչյուր աջակցող միջոց ունի իր առանձնահատուկ եւ կարեւոր նշանակությունը: Դրանք կառավարելի, փոփոխություններ, կարգավորումներ ունեցող սարքավորումներ են, որոնք թույլ կտան ընտրել յուրաքանչյուր շահառուի կարիքներին համապատասխան լուսավորության, թրթռումների, լույսի ձայնի ինտենսիվության աստիճան, տակտիլային հպման զգացողությունների ինտենսիվության աստիճան: Viva-ի աջակցությամբ մենք հնարավորություն ենք ունենալու՝ ստեղծել մեզ համար այսքան տարիների բաղձալի սենյակը»,- ասել է «Քայլ առաջ» սոցիալական ՀԿ նախագահ Արփինե Աշոտյանը:
Արդյունքում՝ օգտվողները հնարավորություն կունենան ինքնուրույն, ըստ ցանկության, շատ արագ փոխելու միջավայրը՝ ձեռքի հպումով եւ ձայնային հրահանգներով հարմարեցնելով իրենց զգացողություններին: Պլանշետի վրա հիմնված ինտերֆեյսով՝ հնարավոր կլինի իրական ժամանակում փոփոխել սենյակի լուսավորությունը, ձայներն ու պատկերները:
Ինտերակտիվ զգայական կառավարման շնորհիվ՝ սենյակը կարող է ստանալ ստորջրյա իրականության, տիեզերքի կամ բնություն տեսք, ապահովել արկածային միջավայր, մեծացնել երեխաների ներգրավվածությունը:
Նոր եւ այլընտրանքային տեխնոլոգիաների շնորհիվ, որոնցից մեկն էլ աչքի բիբով կառավարվողն է (Tobii eye tracking), հնարավոր կլինի աչքերի միջոցով եւ առանց խոսքի ընտրել եւ կառավարել այս կամ այն սարքը, արտահայտել սեփական ցանկություններն ու զգացումները: Դա բացառիկ հնարավորություն է ձեռքի նուրբ շարժումների եւ կոորդինացիային սահմանափակումներ, հաղորդակցման դժվարություններ ունեցող անձկանց համար։

17:28 | 19.02.26 | News | 5454
Using innovative and alternative technologies to serve the needs of society continues to be a key focus of Viva’s corporate social responsibility (CSR) programs.
In line with this commitment, a new partnership has been announced. The partner organization is the “Step Forward” social NGO, which began operating as an inclusive summer camp in 2017 and transformed into a social rehabilitation center a year later. The center’s skilled multidisciplinary team has worked to create the necessary conditions for children with disabilities and special educational needs (SEN), but some challenges still remain. With Viva’s support, another important issue will be resolved.
The “Step Forward” social NGO center serves 120 beneficiaries annually. Of these, 100 are children with special educational needs (SEN) or disabilities, and 20 come from socially disadvantaged families. Every second beneficiary has sensory challenges.
The center provides multidisciplinary social rehabilitation therapies, and the establishment of a dedicated sensory integration room is considered invaluable. The skilled specialists have found timely and situation-based solutions, creating a sensory-friendly environment within the occupational therapy room. However, it cannot be considered sufficient.
The lack of the necessary complex means requires constant relocation of things, resulting in significant time loss and reduced efficiency. The announced partnership aims to solve these problems.
With Viva’s support, international experts have already designed the layout of the sensory integration room. The necessary equipment has been ordered and is being brought to Armenia to create a room equipped with sensory tools and therapeutic solutions. The worn-out room previously used for storage will also be renovated to meet the required standards.
“When we have a room equipped with the necessary tools, it will allow us to significantly change the quality of life of our beneficiaries. We will help them overcome sensory problems in a calmer and more supportive environment, rather than doing it on their own. Each piece of equipment planned for the new room has its own specific and important purpose. These controllable and adjustable devices will allow us to choose the intensity of lighting, vibrations, sound, and tactile stimuli that correspond to the needs of each beneficiary. With Viva’s support, we will have the opportunity to create the room we have envisioned for so years,” said Arpine Ashotyan, President of the “Step Ahead” social NGO.
As a result, users will be able to quickly and independently adjust the environment according to their preferences, using touch or voice commands. With a tablet-based interface, the lighting, sounds and visual elements of the room can be changed in real time.
Thanks to interactive sensory controls, the room can transform into an underwater world, space or nature, providing an engaging environment that increases children’s involvement. With the help of new and alternative technologies, including eye-tracking systems (Tobii), it will be possible to select and control devices using only the eyes and without the need for speech. This is an exceptional opportunity for individuals with fine motor and coordination limitations and communication difficulties to express their needs, wished and feelings.