17:56 | 21.03.25 | Նորություններ | 16912
Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը մասնակցել է «Capital Markets Armenia» երրորդ միջազգային համաժողովին՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի կապիտալի տեղական շուկայի զարգացմանը նվիրված հատվածում։
Համաժողովը կազմակերպել է «Cbonds Congress»–ը՝ «Cbonds»–ի աջակցությամբ։
Կոնֆերանսին տեղացի եւ արտերկրից ժամանած մասնագետների միջեւ քննարկվել են Հայաստանի կապիտալի տեղական շուկայի զարգացման, կապիտալի համաշխարհային շուկայում ապագայի ռազմավարությունների ու հեռանկարների, կրիպտոարժույթների, թվային ակտիվների վերաբերյալ հարցեր։
Հայաստանի կապիտալի տեղական շուկայում մինչ օրս ամենամեծ ծավալով արտարժութային պարտատոմսեր թողարկած ընկերությունը երկրի ՏՀՏ ոլորտի առաջատար Viva-ն է: Փետրվարի 12-ին ընկերությունը հայտարարել է անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի տեղաբաշխման մեկնարկի մասին՝ թողարկելով դոլարային պարտատոմսեր` 80 միլիոն ԱՄՆ դոլար անվանական ծավալով։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխողն է «Ամերիաբանկը»։
«Այս հաջողությունը ցույց է տալիս ոչ միայն մեր աճն ու ձեռքբերումները, այլեւ՝ թափանցիկության սկզբունքներին մեր հավատարմությունը: Այս քայլը հնարավոր է դարձել մեր գործընկերների եւ ներդրողների աջակցության շնորհիվ, որոնք կիսում են ընկերության ռազմավարությունն ու արժեքները: Մենք շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր հավատում են մեզ ու մեր գաղափարներին։ Պարտատոմսերի թողարկումը ֆինանսական ռեսուրսներ ներգրավելու արդյունավետ միջոց է՝ երկարաժամկետ եւ հեռանկարային բիզնես նախագծերին աջակցելու համար։ Հուսով ենք՝ մեր օրինակը կոգեշնչի այլ ընկերություններին նույնպես մտածել պարտատոմսերի թողարկման մասին՝ ամրապնդելով վստահությունն այս ֆինանսական գործիքի նկատմամբ», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Capital Markets Armenia» համաժողովն իր շուրջ էր համախմբել բանկերի, ՏՀՏ ոլորտի, ներդրումային ընկերությունների եւ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների 230 ներկայացուցչի Հայաստանից, Ռուսաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Իսպանիայից, ԱՄՆ-ից, Ղազախստանից, Բելառուսից, Կիպրոսից, ԱՄԷ–ից, Մավրիկիոսից, Նիգերիայից, Ուզբեկստանից։

17:56 | 21.03.25 | Новости | 16603
Генеральный директор компании Viva Армен Аветисян принял участие в третьей международной конференции «Capital Markets Armenia», выступив на панельном обсуждении, посвященном развитию местного рынка капитала Армении.
Организатором конференции выступила компания «Cbonds Congress» при поддержке «Cbonds».
В рамках конференции армянские и зарубежные специалисты обсудили вопросы, связанные с развитием рынка капитала в Армении, будущие стратегии и перспективы на мировом рынке капитала, были также затронуты темы криптовалюты и цифровых активов.
Лидер ИКТ-сферы Армении, Viva, сегодня является компанией, выпустившей самый большой объем валютных облигаций на местном рынке. 12 февраля текущего года компания объявила о начале публичного размещения именных купонных долларовых облигаций с номинальным объемом 80 млн долларов США. Организатором выпуска облигаций выступил «Америабанк».
«Этот успех говорит не только о нашем росте и наших достижениях, но и о нашей приверженности принципам прозрачности. Этот шаг стал возможен благодаря поддержке наших партнеров и инвесторов, разделяющих стратегию и ценности компании. Мы благодарны всем тем, кто верит в нас и наши идеи. Выпуск облигаций — эффективный способ привлечения финансовых ресурсов для поддержки долгосрочных и перспективных бизнес-проектов. Мы надеемся, что наш пример вдохновит и другие компании рассмотреть возможность выпуска облигаций, что укрепит доверие к этому финансовому инструменту», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Конференция «Capital Markets Armenia» объединила 230 представителей банков, ИКТ-сектора, инвестиционных компаний и международных финансовых институтов из Армении, России, Великобритании, Франции, Испании, США, Казахстана, Беларуси, Кипра, ОАЭ, Маврикия, Нигерии и Узбекистана.