17:56 | 21.03.25 | Նորություններ | 16912
Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը մասնակցել է «Capital Markets Armenia» երրորդ միջազգային համաժողովին՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի կապիտալի տեղական շուկայի զարգացմանը նվիրված հատվածում։
Համաժողովը կազմակերպել է «Cbonds Congress»–ը՝ «Cbonds»–ի աջակցությամբ։
Կոնֆերանսին տեղացի եւ արտերկրից ժամանած մասնագետների միջեւ քննարկվել են Հայաստանի կապիտալի տեղական շուկայի զարգացման, կապիտալի համաշխարհային շուկայում ապագայի ռազմավարությունների ու հեռանկարների, կրիպտոարժույթների, թվային ակտիվների վերաբերյալ հարցեր։
Հայաստանի կապիտալի տեղական շուկայում մինչ օրս ամենամեծ ծավալով արտարժութային պարտատոմսեր թողարկած ընկերությունը երկրի ՏՀՏ ոլորտի առաջատար Viva-ն է: Փետրվարի 12-ին ընկերությունը հայտարարել է անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի տեղաբաշխման մեկնարկի մասին՝ թողարկելով դոլարային պարտատոմսեր` 80 միլիոն ԱՄՆ դոլար անվանական ծավալով։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխողն է «Ամերիաբանկը»։
«Այս հաջողությունը ցույց է տալիս ոչ միայն մեր աճն ու ձեռքբերումները, այլեւ՝ թափանցիկության սկզբունքներին մեր հավատարմությունը: Այս քայլը հնարավոր է դարձել մեր գործընկերների եւ ներդրողների աջակցության շնորհիվ, որոնք կիսում են ընկերության ռազմավարությունն ու արժեքները: Մենք շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր հավատում են մեզ ու մեր գաղափարներին։ Պարտատոմսերի թողարկումը ֆինանսական ռեսուրսներ ներգրավելու արդյունավետ միջոց է՝ երկարաժամկետ եւ հեռանկարային բիզնես նախագծերին աջակցելու համար։ Հուսով ենք՝ մեր օրինակը կոգեշնչի այլ ընկերություններին նույնպես մտածել պարտատոմսերի թողարկման մասին՝ ամրապնդելով վստահությունն այս ֆինանսական գործիքի նկատմամբ», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Capital Markets Armenia» համաժողովն իր շուրջ էր համախմբել բանկերի, ՏՀՏ ոլորտի, ներդրումային ընկերությունների եւ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների 230 ներկայացուցչի Հայաստանից, Ռուսաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Իսպանիայից, ԱՄՆ-ից, Ղազախստանից, Բելառուսից, Կիպրոսից, ԱՄԷ–ից, Մավրիկիոսից, Նիգերիայից, Ուզբեկստանից։

17:56 | 21.03.25 | News | 16955
Viva’s General Director Armen Avetisian participated in the third “Capital Markets Armenia” international conference, where he spoke in a section focused on the development of Armenia’s local capital market.
The conference was organized by “Cbonds Congress” with the support of “Cbonds”.
During the conference, local and international specialists discussed topics related to the development of Armenia’s local capital market, future strategies, prospects in the global capital market, as well as cryptocurrencies, and digital assets.
Viva, the leader in Armenia’s ICT sector, is the company that has issued the largest volume of foreign currency bonds in Armenia to this day. On 12 February, the company announced the launch of placement for its nominal coupon bonds, issuing dollar de-nominated bonds with a total value of 80 million USD. The underwriter for the bonds is “Ameriabank”.
“This success reflects not only our growth and achievements, but also our commitment to the transparency. It has become possible thanks to the support of our partners and investors, who share the company’s strategy and values. We are grateful to all those who believe in us and our vision. Issuing bonds is an effective way to attract financial resources to support long-term and promising business projects. We hope our example will inspire other companies to consider issuing bonds as well, thus strengthening confidence in this financial instrument,” said Armen Avetisian, Viva’s General Director.
The “Capital Markets Armenia” conference brought together 230 representatives from banks, the ICT sector, investment companies, and international financial institutions across Armenia, Russia, the UK, France, Spain, the USA, Kazakhstan, Belarus, Cyprus, the UAE, Mauritius, Nigeria, Uzbekstan.