11:00 | 22.07.24 | Նորություններ | 7128
Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում ավելի շատ ենք հանդիպում արհեստական բանականության առաջընթացին: Արհեստական բանականությունը բարելավել է ամենօրյա աշխատանքային հոսքը եւ աստիճանաբար իր ճանապարհն է բացում դեպի համակարգիչ՝ դրանք դարձնելով ավելի խելացի, արդյունավետ եւ հեշտ օգտագործման համար:
Այս միտումի վառ օրինակներից է ASUS ապրանքանիշի նոր նոթբուքը՝ Copilot+-ով Vivobook S 15-ը: Այն արդեն անվանում են հեղափոխական սարք նոթբուքերի կատեգորիայում։
Այս նոթբուքն ապահովում է անհավատալի արտադրողականություն՝ Snapdragon X Elite հաշվողական հարթակի շնորհիվ: Միեւնույն ժամանակ, այն հագեցած է բոլոր այն հատկանիշներով, որոնցով առանձնանում է ASUS-ը` բարձրորակ էկրան եւ շարժականություն: Ուսումնասիրենք, թե ինչով է այս նոթբուքը տարբերվում նախորդ մոդելներից եւ ինչպես է այն օգտագործում AI-ը:
Թեթեւ եւ արտադրողական՝ երկուսը մեկում
ASUS-ը սիրում է զարմացնել իր նոթբուքերի չափսերով: Vivobook S 15-ը թեթեւության եւ նորարար արտադրողականության կատարյալ համադրություն է: Ընդամենը 1,42 կգ քաշով եւ 14,7 մմ հաստությամբ այս նոթբուքը հեշտ է տեղափոխել եւ հարմար օգտագործել մեքենայում եւ ճանապարհորդելիս:
Այնուամենայնիվ, նրա կոմպակտ չափը չի խանգարում տպավորիչ արտադրողականություն ունենալ: Նոթբուքը սնուցվում է Snapdragon X Elite պրոցեսորով՝ Qualcomm-ի կողմից ստեղծված նորագույն եւ առաջադեմ չիպով: 45 Վտ հզորությամբ ջերմային փաթեթը 21%-ով ավելի արագ է, քան Apple M3-ը, իսկ վայրկյանում 75 տրիլիոն գործողությունների կատարումը Vivobook S 15 դարձնում է իսկական աշխատանքային կայան: Ներկառուցված Qualcomm AI Engine-ը գեներացնում է 45 TOPS, ինչը թույլ է տալիս արդյունավետ եւ արագ կատարել բարդ առաջադրանքներ, ներառյալ AI մշակումը:
Բարձր արագությամբ երկալիք LPDDR5X-8448 հիշողություն մինչեւ 32 ԳԲ առավելագույն կոնֆիգուրացիայում եւ արագ մինչեւ 1 ՏԲ ծավալով PCIe SSD կրիչն ապահովում են հավելվածների ակնթարթային բեռնումը:
Միեւնույն ժամանակ, Vivobook S 15-ը արագ հովանում է խելացի IceCool համակարգի շնորհիվ: Այս համակարգը բաղկացած է երկու օդափոխիչից, ջերմային խողովակներից եւ օդանցքներից, որոնք հեռացնում են ջերմությունը էկրանից եւ պրոցեսորից:
Լիցքավորումը
Ինչո՞վ են տարբերվում Snapdragon X Elite պրոցեսորները: Դրանք շուկայում ամենաէներգաարդյունավետ պրոցեսորներից են: Ինչպես ցույց են տվել թեստերը, այս պրոցեսորը հավասարապես լավ է աշխատում ինչպես ցանցին միացած, այնպես էլ մարտկոցով աշխատելիս:
Ի դեպ, այս նոթբուքը կարող է աշխատել 18 ժամ առանց վերալիցքավորման։  Արտադրողներին հաջողվել է երկարացնել մարտկոցի կյանքը եւ ավելացնել լիցքավորման ցիկլերը 1000-ից մինչեւ 1200: Այսինքն՝ նոր Vivobook S 15-ը սովորաբար մեկ լիցքավորման դեպքում 3 ժամից ավելի է աշխատում՝ նախորդ մոդելների համեմատ: Սարքը համատեղելի է նաեւ արտաքին մարտկոցների եւ շարժական լիցքավորիչների հետ։
Copilot+-ի եւ AI-հավելվածների հնարավորությունները
Այս նոթբուքի հիմնական առանձնահատկությունը արհեստական բանականության հնարավորություններն են՝ ASUS-ի եւ Microsoft-ի եւ Qualcomm-ի համագործակցության արդյունքը։ Հիշեցնենք, որ Snapdragon X Elite պրոցեսորն ունի հատուկ արագացուցիչ, որն ապահովում է AI գործողություններում կատարումը 45 TOPS-ով։ Սա թույլ է տալիս AI բարդ առաջադրանքներ կատարել տեղում՝ առանց տվյալները ամպ ուղարկելու անհրաժեշտության:
Ձեր սիրած հավելվածները գործարկելու համար կա առանձին Copilot ստեղ: Սեղմելով այն՝ անմիջապես աջ կողմում բացվում է պատուհան, որտեղ կարող եք գրել ձեր հրահանգները (prompt): Օրինակ, AI օգնականը թույլ է տալիս բարելավել պատկերն ու ձայնը տեսակոնֆերանսների եւ զանգերի ժամանակ, ինչպես նաեւ ստեղծում է ենթագրեր անգլերենով: Մյուս կողմից, Cocreator-ը թույլ է տալիս ստեղծել թվային պատկերներ:
ASUS-ը նաեւ կատարելագործել է StoryCube հավելվածը, որը հեշտացնում է լուսանկարների կազմակերպումն ու որոնումը։ Հավելվածը կարող է նկարներ ներմուծում ձեր տեղական պահեստից, միացված սարքերից եւ ամպային ծառայություններից:
ASUS AI-ի այլ հավելվածները նույնպես օգնում են ձեր աշխատանքին, օրինակ՝ մթագնել էկրանը, երբ նայում եք հեռուն կամ ավտոմատ կերպով միացնելով բլոկավորումը անվտանգության համար: Ընդհանուր առմամբ, AI-ի առանձնահատկությունները հեշտացնում են առօրյա առաջադրանքների կատարումը:
Դիսփլեյ ու ձայն աշխատելու եւ զվարճանալու համար
Պրեմիում OLED էկրանը եւ Dolby Atmos հավաստագրով Harman Kardon աուդիո համակարգը ստեղծում են կատարյալ հարթակ աշխատանքի եւ զվարճանքի համար: Այն զարմանալիորեն արագ է՝ 120 Հց թարմացման արագությամբ եւ 0,2 մվ արձագանքման ժամանակով: Էկրանն առաջարկում է նաեւ առավելագույն պայծառություն՝ 600 կդ/մ², ինչը հիանալի է աշխատում արեւի պայծառ լույսի տակ: Այս էկրանի վրա սեւ գույնի երանգները նույնպես մոխրագույն չեն թվում ցայտագունության ամենաբարձր մակարդակի շնորհիվ:
Կինոթատրոնին նմանվող գունային գամմա.  DCI-P3 տարածության 100%՝ պրոֆեսիոնալ ֆոտո եւ վիդեո մշակման, գրաֆիկական դիզայնի եւ մուլտիմեդիա ժամանցի համար: OLED էկրանն ունի Pantone-ի հավաստագիր եւ ապահովում է գույների բարձր ճշգրտություն։  Նկատի ունեցեք, որ այս ցուցանիշը մնում է անփոփոխ էկրանի ցանկացած պայծառության դեպքում:
Արտադրողները տեղադրել են նաեւ Harman Kardon բարձրախոսներ, որոնք զարմանալիորեն հզոր են նոթբուքի համար։ Դրա հետ մեկտեղ Dolby Atmos համակարգը աշխատում է ձայնի վրա՝ խաղերի կամ տեսանյութերի մեջ ամբողջական սուզվելու համար։ Սա եւս մեկ առավելություն է վիդեո բովանդակության վրա աշխատող մասնագետների համար:
Արտաքին տեսքը եւ ստեղնաշարի առանձնահատկությունները
Vivobook S 15-ն առանձնանում է իր թարմ դիզայնով: Սա էլեգանտ եւ կոկիկ նոթբուք է՝ առանց որեւէ լուսային էֆեկտների կափարիչի վրա: Նոթբուքը կարող է բացվել գրքի պես 180 աստիճանով. այդպիսով, սեղանի մյուս կողմում նստածը կարող է ձեզ հետ նայել էկրանին, որն, ի դեպ, զբաղեցնում է կափարիչի տարածքի 89%-ը։ Էկրանի վերեւում տեղադրված է FHD IR տեսախցիկ՝ Windows Hello-ի աջակցությամբ եւ ներկառուցված գաղտնիության փականակով:
Էկրանի տակ տեսնում ենք ստեղնաշարը, ավելի մեծ ֆունկցիոնալության համար թվային բլոկը եւ բավականին մեծ թաչփադը: Ըստ արտադրողների՝ ստեղների սեղման խորությունն է 1,7 մմ է, ինչը այն դարձնում է իդեալական երկարաժամկետ մուտքագրման համար: Լրացուցիչ գործառույթներից են արդեն նշված Copilot ստեղը, սմայլիկների ստեղը եւ կարգավորվող լուսավորությունը: Գույնը եւ պայծառությունը կարելի է ընտրել ձեր տրամադրության համապատասխան: Դա արվում է MyASUS հավելվածի միջոցով։
Միացում ցանցին
Նոթբուքն օգտագործում է Qualcomm FastConnect 7800 անլար մոդուլը, որն աջակցում է Wi-Fi 7-ին․ այն գրեթե հինգ անգամ ավելի արագ է, քան նախորդ Wi-Fi 6 ստանդարտը։ Գրասենյակից դուրս հաճախ աշխատող օգտատերերը կգնահատեն այս հնարավորությունները: Նոթբուքը ավտոմատ կերպով ընտրում է ամենաուժեղ ազդանշանով մուտքի կետը:
Բացի դրանից, Wi-Fi 7-ը թույլ է տալիս կիսել ցանցային ռեսուրսները մի քանի սարքի հետ: Bluetooth LE Audio-ի աջակցությամբ կարող եք միաժամանակ միացնել մինչեւ երեք զույգ Bluetooth ականջակալ՝ միասին երաժշտություն լսելու կամ ֆիլմեր դիտելու համար:
Այլ սարքերը միացնելու համար Vivobook S 15-ն ունի ինտերֆեյսների լայն տեսականի՝ երկու USB 4 պորտ եւ երկու USB 3.2 պորտ, microSD քարտ ռիդեր, համակցված աուդիո միակցիչ եւ HDMI պորտ:
Կողմ եւ դեմ
ASUS-ի նոր նոթբուքը գրասենյակում կամ տանը աշխատելու լուրջ սարք է: Բնութագրերի տեսակետից Vivobook S 15-ը բարձր արտադրողականությամբ, նորարարական լուծումներով, հիանալի էկրանով եւ մարտկոցի գերազանց աշխատանքով առանձնացող նոթբուք է:
Այն պետք է գնել, եթե
•    փնտրում եք բարձրորակ նոթբուք՝ առաջադեմ AI բնութագրերով,
•    ձեզ համար կարեւոր է պատկերի եւ ձայնի որակը (ոչ միայն զվարճանքի, այլ նաեւ մասնագիտական առաջադրանքների համար, ինչպիսիք են տեսանյութերի եւ լուսանկարների խմբագրումը եւ այլն):
•    ձեզ անհրաժեշտ է առանց վերալիցքավորման երկար աշխատող նոթբուք, որն արագ միանում է ցանցին եւ կշռում է մեկուկես կիլոգրամից պակաս:
Նկատի ունեցեք, որ եթե ձեզ անհրաժեշտ է նոթբուք խաղերի համար, ապա ավելի լավ է ուշադրություն դարձնել ROG շարքի ASUS խաղային սարքերին, որոնց մեջ կարող եք գտնել ավելի հզոր վիդեո քարտերով մոդելներ:

11:00 | 22.07.24 | Новости | 7127
В последние пару лет мы всё чаще сталкиваемся с достижениями в области искусственного интеллекта. ИИ внес улучшения в повседневные рабочие процессы и постепенно проникает в ПК, делая их умнее, эффективнее и удобнее в использовании.
Одним из ярких примеров этого тренда является новый ноутбук бренда ASUS – Vivobook S 15 с Copilot+. Его уже называют революционным устройством в категории ноутбуков.
Этот ноутбук обладает необыкновенной производительностью благодаря вычислительной платформе Snapdragon X Elite. При этом в нем есть все, что нам так нравится в ASUS – высококачественный дисплей и портативность. Разберем, чем отличается этот ноутбук от предыдущих моделей и как он использует ИИ.
Легкий и производительный – два в одном
ASUS любит удивлять размерами ноутбуков. В Vivobook S 15 нельзя не отметить идеальный баланс легкости и супер инновационную производительную начинку. С весом всего 1,42 кг и толщиной 14,7 мм, этот ноутбук легко переносить и удобно использовать в машине и путешествиях.
Вместе с этим его компактные размеры не мешают впечатляющей производительности. Ноутбук оснащен процессором Snapdragon X Elite – самым новым и совершенным процессором, созданным Qualcomm. Термопакет 45 Вт, что на 21% превосходит Apple M3 и производительность в 75 триллионов операций в секунду делает Vivobook S 15 настоящей рабочей станцией. Встроенный нейропроцессор Qualcomm AI Engine генерирует 45 TOPS, что позволяет эффективно и быстро выполнять сложные задачи, включая обработку ИИ.
Скоростная двухканальная память LPDDR5X-8448 объемом до 32 ГБ в максимальной конфигурации и быстрый накопитель SSD PCIe объемом до 1 ТБ обеспечивают моментальную загрузку приложений.
При этом Vivobook S 15 быстро охлаждается благодаря умной системе IceCool. Это система из двух вентиляторов, тепловых трубок и вентиляционных отверстий, с помощью которых тепло отводится от экрана и процессора.
Зарядка
Чем особенно отличаются процессоры Snapdragon X Elite? Они одни из наиболее энергоэффективных процессоров, существующих на рынке. Как показали тесты, этот процессор работает одинаково хорошо как при подключении к сети, так и при работе от аккумулятора.
Кстати, этот ноутбук может работать без подзарядки целых 18 часов. Производители сумели продлить срок службы аккумулятора и увеличить циклы подзарядки с 1000 до 1200. То есть, новый Vivobook S 15 в целом работает без подзарядки на 3 часа больше по сравнению с предыдущими моделями. Устройство также совместимо с внешними аккумуляторами и портативными зарядными устройствами.
Возможности Copilot+ и ИИ-приложений
Главной фишкой этого ноутбука являются возможности искусственного интеллекта - результат сотрудничества ASUS с Microsoft и Qualcomm. Напомним, что процессор Snapdragon X Elite обладает выделенным ускорителем, что обеспечивает производительность в ИИ-операциях на уровне 45 TOPS. Благодаря этому ноутбук выполняет сложные ИИ-задачи локально, без необходимости отправки данных в облако.
Для запуска любимых приложений есть отдельная клавиша Copilot. Нажав ее, справа сразу же открывается окошко, где вы можете писать свои промпты. Например, ИИ помощник позволяет улучшить картинку и звук во время видеоконференций и звонков, создает субтитры на английском. В свою очередь
Cocreator позволяет создавать цифровые изображения.
Компания ASUS также улучшила приложение StoryCube, которое упрощает организацию и поиск фотографий. Приложения импортирует фото с вашего локального хранилища, подключенных девайсов и облачных сервисов.
Другие ИИ-приложения ASUS также помогают при работе, например, снижая яркость экрана, когда вы отводите глаза или же автоматически включая блокировку для безопасности. В целом, функции ИИ делает работу с ноутбуком более удобной и упрощают выполнение повседневных задач.
Дисплей и звук для работы и развлечений
Экран премиум класса OLED вместе с аудиосистемой Harman Kardon с сертификатом Dolby Atmos создают великолепную платформу для работы и развлечений. Он удивительно быстр с частотой обновления 120 Гц и откликом в 0,2 мс. Дисплей также обеспечивает пиковую яркость 600 кд/м², что отлично подходит для использования при ярком солнечном свете. Черный цвет на таком дисплее также не выглядит серым благодаря высочайшему уровню контрастности.
Цветовой охват как в кино: 100% пространства DCI-P3 как для профессиональной обработки фото и видеоматериалов, графического дизайна, так и для мультимедийных развлечений. OLED-дисплей сертифицирован Pantone на высокую точность цветопередачи. Отметим, что этот показатель остается неизменным при любой яркости экрана.
Производители также установили динамики Harman Kardon, которые удивительно мощные для лэптопа. Вместе с этим над звуком работает система Dolby Atmos для полного погружение в игры или видео - еще один плюс для профессионалов, работающих с видео контентом.
Внешний вид и особенности клавиатуры
Внешний вид Vivobook S 15 выделяется своим свежим дизайном. Это элегантный и строгий ноутбук без каких-либо подсветок на крышке. Ноутбук можно открыть на 180 градусов как книгу: таким образом сидящий по другую сторону стола может вместе с вами смотреть на экран, который, кстати, занимает 89% площади крышки. Над дисплеем расположена FHD IR камера с поддержкой Windows Hello и встроенной шторкой для конфиденциальности.
Далее видим клавиатуру, цифровой блок для большей функциональности и довольно большой тачпад. По словам производителей ход клавиш составляет 1,7 мм, что делает её идеальной для длительного набора текста. Среди дополнительных фишек уже упомянутая клавиша Copilot, клавиша для смайликов, а также регулируемая подсветка. Цвет и яркость можно выбрать под настроение. Делается это через приложение MyASUS.
Подключение к сети
Ноутбук использует беспроводной модуль Qualcomm FastConnect 7800, поддерживающий стандарт Wi-Fi 7 – беспроводной доступ, который почти в пять раз быстрее предыдущего стандарта Wi-Fi 6. Те, кто привык много работать вне офиса, оценят эти функции. Ноутбук автоматически выбирает точку доступа с самым сильным сигналом.
Кроме того, Wi-Fi 7 позволяет нескольким устройствам совместно использовать сетевые ресурсы. С поддержкой Bluetooth LE Audio можно одновременно подключить до трех пар Bluetooth-наушников для совместного прослушивания музыки или просмотра фильмов.
Для подключения периферии на Vivobook S 15 установлен широкий набор интерфейсов: два порта USB 4 и два порта USB 3.2, кард-ридер microSD, комбинированный аудиоразъем, а также порт HDMI.
За и против
Новый ноутбук ASUS выглядит как солидное устройство для работы в офисе или дома. Что касается начинки, Vivobook S 15 - ноутбук с высокой производительностью, инновационными решениями, превосходным дисплеем и отличным временем автономной работы.
Вам нужно купить его, если
•    вы ищите добротный ноутбук с продвинутыми ИИ-характеристиками,
•    для вас важны качество картинки и звука (не только для развлечений, но и для профессиональных задач, таких как видеомонтаж, редактирование фотографий, и тд.)
•    вам необходим ноутбук для длительного использования без подзарядки, который быстро подключается к сети и при этом весит менее полутора килограмм.
Отметим, что если вам нужен ноутбук для игр, то вам лучше присмотреться к геймерским продуктам ASUS из серии ROG, где можно найти модели с более мощными видеокартами.