11:41 | 27.05.24 | Նորություններ | 10987
Գրասենյակը նախատեսված է ավելի քան 450 անձի համար՝ ծրագրավորողներ, դիզայներներ, մենեջերներ, որոնք զարգացնում են Yandex-ի ծառայություններն ու տեխնոլոգիաները Հայաստանի եւ այլ միջազգային շուկաների համար:
photo © Yandex Armenia
«Yandex-ը Հայաստանում աշխատում է ավելի քան 8 տարի։  Հայաստանը, գործարկված ծառայությունների քանակի առումով, միջազգային շուկաներում մեր ներկայության թոփ 3 երկրների շարքում է։ Մեծ գրասենյակը կօգնի ստեղծել նոր աշխատատեղեր եւ հայաստանյան շուկայում զարգացնել ընկերության ծառայությունները»,- ասել է Yandex Armenia-ի ղեկավար Արամ Մխիթարյանը:
Գրասենյակի շենքում ստեղծվել է Yandex Hall՝ հանրային տարածք, որի նպատակը Հայաստանի ՏՏ համայնքին աջակցելն է։ Yandex Hall-ը կդառնա փոխազդեցության եւ փորձի փոխանակման կենտրոն ՝ նպաստելով երկրում ՏՏ ոլորտի հետագա զարգացմանը: Հանդիպումներ կանցկացվեն 5 ուղղություններով ՝ Backend, ML, Product եւ Project Management, People Management, NewBiz:
«Մեզ արդեն միացել են տեղական ՏՏ համայնքները ՝ YerevaNN, Armenian Code Academy, Product People ու LIT Academy։ Յուրաքանչյուր համայնք կզարգացնի իր ուղղությունը, կսահմանի ծրագիրն ու միջոցառումներ կկազմակերպի: Բոլոր միջոցառումները կլինեն անվճար»,- նշում է Yandex Armenia-ի գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Ստեփանովը։
Yandex Armenia-ն նաեւ հայտարարում է մեքենայական ուսուցման ոլորտում հետազոտական աշխատանքներին 17 մլն դրամի կրթաթոշակ հատկացնելու մասին։ Այն կուղղվի YerevaNN-ի եւ ԵՊՀ-ի կողմից կազմակերպված Center for Intelligent Computing-ի աջակցությանը:
Yandex Armenia-ն 2017 թվականից ներդրումներ է կատարում Հայաստանի ՏՏ շուկայի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններում եւ նախատեսում է հետագայում եւս ընդլայնել ակտիվությունը:
Ընկերության կրթական նախագծերից են Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (EIF) աջակցությամբ  2017 թվականից Վանաձորում եւ Գյումրիում գործող բարձր դասարանների աշակերտների ծրագրավորման դպրոցները, Armenian Code Academy-ի հետ համատեղ ծրագրերը, տվյալագիտության (data science) դասընթացները Հայ-ռուսական համալսարանում եւ գեներատիվ մոդելավորման ինտենսիվ դասընթացը ԵՊՀ-ում: Այս ծրագրերի շրջանավարտներից շատերն աշխատում են Հայաստանում ՏՏ ոլորտում եւ զարգացնում ծառայություններն ամբողջ աշխարհում:

11:41 | 27.05.24 | Новости | 11235
Офис рассчитан на более чем 450 человек, в нем будут разработчики, дизайнеры, менеджеры, которые развивают сервисы и технологии Яндекса для Армении и других международных рынков.
photo © Yandex Armenia
«Яндекс работает в Армении уже больше 8 лет. Армения входит в топ-3 наших международных рынков присутствия с точки зрения числа запущенных сервисов. Большой офис поможет создать новые рабочие места и развивать сервисы компании на рынке Армении», - сказал руководитель Yandex Armenia Арам Мхитарян.
В здании офиса появился Yandex Hall - общественное пространство, созданное для поддержки ИТ-сообщества Армении. Yandex Hall станет центром взаимодействия и обмена опытом, способствуя дальнейшему развитию ИT-отрасли в стране. Встречи будут проходить по пяти направлениям: Backend, ML, Product и Project Management, People Management, NewBiz.
«К нам уже присоединились локальные ИТ-сообщества: YerevaNN, Armenian Code Academy, Product People и LIT Academy. Каждое сообщество будет развивать своё направление, определять программу и организовывать мероприятия. Все мероприятия будут бесплатными», - отметил руководитель офиса Yandex Armenia Дмитрий Степанов.
Кроме этого, Yandex Armenia объяввил о выделении стипендий на сумму 17 млн драм на исследовательские работы в сфере машинного обучения. Они пойдут на поддержку центра Center for Intelligent Computing, организованного YerevaNN и ЕГУ.
Yandex Armenia с 2017 года инвестирует в инициативы, направленные на развитие ИТ-рынка Армении, и планирует и дальше расширять активности. Среди образовательных проектов компании – Школы программирования для старшеклассников, работающие при поддержке фонда EIF в Ванадзоре и Гюмри с 2017 года; совместные программы с Armenian Code Academy; курсы по data science в РАУ и интенсивный курс по генеративному моделированию в ЕГУ. Многие из выпускников этих программ работают в сфере ИТ в Армении и развивают сервисы по всему миру.