11:02 | 27.06.23 | Նորություններ | 19044
Յուքոմ ընկերության տեխնիկական աջակցությամբ հունիսի 24-ից 25-ն անցկացվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հայաստանյան ամենամեծ՝ ԲարՔեմփ Երեւան (չ)կոնֆերանսը:
ԲարՔեմփ Երեւանը միավորում է ՏՏ եւ մեդիա ոլորտի հազարավոր մասնագետների: (Չ)կոնֆերանսի նպատակն է գիտելիքների, հմտությունների եւ փորձի փոխանակումը, ինչպես նաեւ ՏՏ ոլորտում նոր կապերի ստեղծումը:
«Ucom-ն արդեն մի քանի տարի է, որ պատրաստակամությամբ է աջակցում ԲարՔեմփ Երեւանին: Ի դեպ, մեր ընկերության մասնագետները այս կարեւոր իրադարձության ամենաակտիվ մասնակիցներից են, քանի որ այն շարունակաբար ձեւավորում եւ ոգեշնչում է Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքը», - ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ԲարՔեմփ Երեւան 2023-ին անցկացվել են վարպետության դասեր հայկական ՏՏ ոլորտի լավագույն մասնագետների կողմից, իսկ հրավիրված օտարերկրյա մասնագետների ներկայացրած թեմաները վերաբերում էին արհեստական բանականությանը, մեքենայական ուսուցմանը, քվանտային տեխնոլոգիաներին, ամպային եւ սերվերազերծ տեխնոլոգիաներին, կիբերանվտանգությանը եւ տիեզերական տեխնոլոգիաներին։
ԲարՔեմփը ոչ ֆորմալ մթնոլորտում բաց քննարկումներ եւ մտքերի ազատ փոխանակում ապահովող միջոցառման ձեւաչափ է: ԲարՔեմփ Երեւան միջոցառումներն ամբողջությամբ կազմակերպվում են կամավորների ջանքերով, որոնք հայաստանյան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչներ են: Հայաստանում ԲարՔեմփը անցկացվում է 2009 թվականից:

11:02 | 27.06.23 | Новости | 19055
При технической поддержке компании Ucom, традиционного и многолетнего партнера "БарКэмп Ереван", с 24 по 25 июня была проведена крупнейшая в области информационных технологий в Армении (не)конференция "БарКэмп Ереван".
С 2009 года уже в 14-й раз BarCamp Yerevan собрал тысячи специалистов в области информационных технологий и медиа в Американском университете Армении.
Целью (не)конференции был обмен знаниями, навыками и опытом, а также создание новых связей в сфере ИКТ.
«Ucom с готовностью оказывает поддержку BarCamp Yerevan на протяжении нескольких лет. Наши специалисты являются одними из активных посетителей и участников этого важного мероприятия, которое продолжает формировать и вдохновлять технологическое сообщество Армении», - сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
На BarCamp Yerevan 2023 прошли мастер-классы от ведущих армянских ИКТ-специалистов. На мероприятие также были приглашены докладчики из-за рубежа, которые осветили такие темы, как искусственный интеллект, машинное обучение, квантовые технологии, облачные и бессерверные технологии, кибербезопасность и даже космические технологии.
BarCamp — это уникальный формат мероприятия, поддерживающий открытые дискуссии и свободный обмен идеями в неформальной обстановке. Мероприятия «БарКемп Ереван» организовываются исключительно благодаря усилиям волонтеров из армянского сектора ИКТ и медиаиндустрии.  Первый BarCamp был проведен в Ереване в 2009 году, и с тех пор количество участников выросло от 300 до примерно 3000 человек в этом году.