10:58 | 13.12.17 | Նորություններ | 21955
Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ Ucom Հիմնադրամի համագործակցությամբ արդեն երկրորդ տարին է, ինչ մարզերի բնակիչներն ակնաբուժական անվճար ծառայություններ են ստանում:
Այս տարվա աշխատանքները մոտենում են ավարտին. Շիրակի մարզում իրականացվել են ակնային զննումներ: Այժմ Գյումրիում կայանած Աչքի շարժական հիվանդանոցում իրականացվում են խորացված հետազոտություններ, լազերային միջամտություններ, վիրահատություններ եւ այլն:
«Այս նախագծի կարեւորագույն ձեռբերումներից է հազարավոր մարդկանց տեսողության անվճար վերականգնումը: Ուրախալի է, որ այս տարի եւս մենք կարողացանք աջակցել հատկապես այն մարդկանց, ովքեր սոցիալական բարդ պայմաններում են ապրում ու նույնիսկ չեն երազում վերականգնել իրենց աչքի լույսը: Ժամանակակից տեխնոլոգիաները հիմա առավել, քան երբեւէ օգնում են ոչ միայն ճշգրիտ ախտորոշում անել, վիրահատել ու հետեւել կազդուրման գործընթացին, այլեւ վաղ տարիքից տեղեկացված լինել աչքի առողջության պահպանման կանոններին»,- ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
2017թ. ընթացքում «Լույս հայի աչքերին» ծրագրի շրջանակում Կոտայքի, Գեղարքունիքի եւ Շիրակի մարզերում 8000-ից ավելի մարդ ակնային զննում է անցել: 2018թ. սկզբին ծրագիրը կշարունակվի Արագածոտնի մարզում:

10:58 | 13.12.17 | Новости | 20103
При сотрудничестве Армянского офтальмологического проекта (АОП) и Фонда Ucom уже второй год жителям марзов предоставляются бесплатные офтальмологические услуги.
Работы, запланированные на текущий год, подходят к концу. В Ширакском марзе были проведены офтальмологические обследования. На данный момент в находящейся в Гюмри мобильной больнице осуществляются углубленные обследования, лазерное лечение, операции и т.д.
«Важнейшим достижением этого проекта является бесплатное восстановление зрения тысячи людей. Радует тот факт, что и в этом году нам удалось поддержать тех, кто живет в сложных социальных условиях и даже не мечтает восстановить зрение. Благодаря современным технологиям можно не только определить точный диагноз, прооперировать глаза и контролировать реабилитационный процесс, но и с раннего возраста законы для сохранения здоровья глаз»,- отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
За 2017 год в рамках программы «Свет армянским глазам» в Котайкском, Гегаркуникском и Ширакском марзах было обследовано более 8000 человек. В начале 2018 года программа будет продолжена в Арагацотнском марзе.