14:41 | 28.03.14 | Նորություններ | 4313
Համագործակցության 7 տարվա ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ-ին է ուղղել ավելի քան 96 մլն դրամ:
Կենտրոնը կրթաբուժական ծառայություններ է մատուցում աուտիզմ եւ ընդհանուր զարգացման այլ խանգարումներ ունեցող երեխաների:
Աուտիզմի իրազեկման միջազգային օրվան ընդառաջ` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այցելել է աուտիզմով երեխաների համար նախատեսված «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն»:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է կենտրոն այցելող 3-12 տարեկան 30 սաների: Աուտիզմով երեխաների կրթաշտկողական աշխատանքը շատ դժվարին եւ մեծ ներդրումներ պահանջող գործընթաց է, քանի որ յուրաքանչյուր երեխայի հետ տարվում է անհատականացված ինտենսիվ ուսուցում` մեկ թերապեւտ` մեկ երեխա հարաբերությամբ: Այդ նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 2008 թվականից ի վեր տրամադրել է ավելի քան 96 միլիոն դրամ, ինչի շնորհիվ երեխաները կենտրոն են հաճախում անվճար:
«Մենք համոզված ենք, որ դրական տեղաշարժ եւ առաջընթաց կարելի է գրանցել, եթե այս երեխաները զգան մեր հոգատարությունը, ուշադրությունը եւ աջակցությունը, ինչն ամենակարեւորն է երեխաների հետ աշխատելիս: Մենք ուրախությամբ ենք համագործակցում այս կենտրոնի հետ, որտեղ աուտիզմով երեխաները ստանում են անհրաժեշտ հետեւողական մասնագիտական բուժում»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կենտրոնի աշխատակազմը եւ այնտեղ հաճախող երեխաների ծնողները փաստում են, որ հաճախումների շնորհիվ երեխաների մոտ նկատելի առաջընթաց է արձանագրվել ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքների ձեռքբերման մեջ, այլեւ ինքնասպասարկման ու սոցիալականացման առումով: Այդ մասին են վկայում երեխաների վարքագծում նկատվող փոփոխություններն ու մտավոր ունակությունների  զարգացումը: Կենտրոնի սաներից 14-ն արդեն հաճախում են հանրակրթական դպրոց:

14:41 | 28.03.14 | News | 4619
During 7 years of cooperation VivaCell-MTS provided to the International Child Development Center NGO more than AMD 96 million for educational treatment to children with autism.
In the frames of the Autism Awareness International Day VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian visited the International Child Development Center for children with autism.
VivaCell-MTS supports 30 3-12 year-old children attending the Center. The specialized educational treatment of children with autism is an expensive process, as each child is being treated individually – one specialist per each child. In order to support this resource-consuming process VivaCell-MTS has allocated more than AMD 96 million since 2008, thanks to which children attend this institution with no fee.
“We believe that more positive results and progress can be reached if these children feel that they are surrounded with care, attention and support, which are the most important things when dealing with children in general. We are glad to cooperate with the Center where children with autism get the consistent professional treatment they need”, noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
According to the professional staff of the Center and the parents of the children, progress and positive change was observed not only in terms of obtaining academic knowledge but in the behavior and mental abilities of the children as well. Moreover, 14 children from the Center started attending secondary schools.