14:41 | 28.03.14 | Նորություններ | 4313
Համագործակցության 7 տարվա ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ-ին է ուղղել ավելի քան 96 մլն դրամ:
Կենտրոնը կրթաբուժական ծառայություններ է մատուցում աուտիզմ եւ ընդհանուր զարգացման այլ խանգարումներ ունեցող երեխաների:
Աուտիզմի իրազեկման միջազգային օրվան ընդառաջ` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այցելել է աուտիզմով երեխաների համար նախատեսված «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն»:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է կենտրոն այցելող 3-12 տարեկան 30 սաների: Աուտիզմով երեխաների կրթաշտկողական աշխատանքը շատ դժվարին եւ մեծ ներդրումներ պահանջող գործընթաց է, քանի որ յուրաքանչյուր երեխայի հետ տարվում է անհատականացված ինտենսիվ ուսուցում` մեկ թերապեւտ` մեկ երեխա հարաբերությամբ: Այդ նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 2008 թվականից ի վեր տրամադրել է ավելի քան 96 միլիոն դրամ, ինչի շնորհիվ երեխաները կենտրոն են հաճախում անվճար:
«Մենք համոզված ենք, որ դրական տեղաշարժ եւ առաջընթաց կարելի է գրանցել, եթե այս երեխաները զգան մեր հոգատարությունը, ուշադրությունը եւ աջակցությունը, ինչն ամենակարեւորն է երեխաների հետ աշխատելիս: Մենք ուրախությամբ ենք համագործակցում այս կենտրոնի հետ, որտեղ աուտիզմով երեխաները ստանում են անհրաժեշտ հետեւողական մասնագիտական բուժում»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կենտրոնի աշխատակազմը եւ այնտեղ հաճախող երեխաների ծնողները փաստում են, որ հաճախումների շնորհիվ երեխաների մոտ նկատելի առաջընթաց է արձանագրվել ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքների ձեռքբերման մեջ, այլեւ ինքնասպասարկման ու սոցիալականացման առումով: Այդ մասին են վկայում երեխաների վարքագծում նկատվող փոփոխություններն ու մտավոր ունակությունների  զարգացումը: Կենտրոնի սաներից 14-ն արդեն հաճախում են հանրակրթական դպրոց:

ВиваСелл-МТС предоставил Международному центру развития детей более 96 млн. драмов
В течение 7 лет сотрудничества компания ВиваСелл-МТС выделила общественной организации «Международный центр развития детей» более 96 млн. драмов.
Центр предоставляет образовательно-медицинские услуги детям с аутизмом и другими отклонениями в общем развитии.
В преддверии Международного дня информирования об аутизме гендиректор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян посетил «Международный центр развития детей».
Компания содействует 30 воспитанникам центра в возрасте от 3 до 12 лет. Благодаря финансовой поддержке компании ВиваСелл-МТС, дети с аутизмом посещают центр на бесплатной основе.
«Мы уверены, что если дети почувствуют нашу заботу, внимание и содействие, это уже прогресс для нас. Мы с радостью сотрудничаем с этим центром, где дети получают необходимое профессиональное лечение»,- сказал Ральф Йирикян.
Родители воспитанников и сотрудники центра отмечают, что благодаря посещениям у детей наблюдается прогресс не только в вопросе приобретения академических знаний, но и самообслуживания и социализации. Об этом свидетельствуют изменения в поведении детей. 14 воспитанников центра уже посещают среднеобразовательную школу.