ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Խոր Վիրապի վանական համալիրի տարածքում տեղադրել է տեսակրպակ
Հայաստանում նման տեսակրպակ առաջին անգամ տեղադրվել է Էջմիածնի Սբ Գայանե եկեղեցու տարածքում: Նախագծի նպատակը հայկական մշակութային հուշարձանների մասին տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացմանը եւ Հայաստանի՝ որպես տուրիստական գրավչության գոտու դիրքերի ամրապնդմանը նպաստելն է, հայտնել են ընկերությունում:
Տեսակրպակը տեղադրված է Սբ. Գեւորգ եկեղեցու առջեւ: Եկեղեցու ներսում է գտնվում այն վիրապը, ուր անազատության մեջ էր պահվում Գրիգոր Լուսավորիչը: Տեսակրպակն այցելուներին հնարավորություն կտա նկարահանել մեկ րոպե տեւողությամբ տեսանյութ եւ այն էլեկտրոնային փոստով ուղարկել մտերիմներին ու ընկերներին: Ծառայության արժեքը 500 դրամ է: Տեսասարքը տեղադրված է այնպիսի դիրքով, որպեսզի տեսագրության երկրորդ պլանում երեւա հուշարձանը: Հաղորդագրության մեջ ներառվում է տեղեկատվական ծանուցում` տվյալ հուշարձանի վերաբերյալ: Դա հաղորդագրություն ստացողին հնարավորություն կտա եկեղեցու բակում գտնվողից ողջույն ստանալուն զուգահեռ` ծանոթանալ նաեւ հուշարձանի պատմությանը: Սարքը թույլ է տալիս հաղորդագրություններն ուղարկել անգլերեն, հայերեն կամ ռուսերեն լեզուներով:
«Տեսակրպակը հիշարժան պահերն առցանց հավերաժացնելու եւ տպավորություններով կիսվելու ամենադյուրին եւ արագ հնարավորություն է` հեռվում գտնվող ընտանիքի անդամների եւ ընկերների հետ: Այս լուծման եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գերարագ ինտերնետի շնորհիվ, պատմական եւ մշակութային հետաքրքրություն ներկայացնող հերթական վայրն այսուհետեւ ապահովված է գրավչությունն աշխարհին ցուցադրելու հարմարավետ հնարավորությամբ: Տեսակրպակների տեղադրման նախագիծը հրաշալի գործիք է` Հայաստանը զբոսաշրջային հետաքրքրություն ներկայացնող երկրների շարքում ընդգրկելու համար: Այս լուծումը կօգնի նաեւ զբոսաշրջիկ-Հայաստան զգացմունքային կապի ստեղծմանը եւ քաղաքակրթությունների զարգացման տիրույթում մեր հայրենիքի անունը մտապահելուն»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ընկերությունը նախատեսում է տեսակրպակներ տեղադրել նաեւ Հայաստանի պատմամշակութային այլ հուշարձանների տարածքում:
Պատմամշակութային հուշարձանների մասին ամբողջական տեղեկությունները տրամադրվում են Մայր աթոռ Սբ. Էջմիածնի կողմից:

17:39 | 08.08.13 | News | 5096
For the first time in Armenia such a kiosk was installed near St. Gayane Chapel, in Holy Edchmiadzin. The project is aimed at facilitating the Armenian historical monument awareness in the world and improving the positions of Armenia as a touristic destination, the company informs.
The video device is placed in front of the St. Gevorg Chapel. Underneath the chapel is a deep pit, where Gregory the Illuminator was imprisoned. The video kiosk gives visitors a tool to shoot a one-minute long video and send it to close ones and friends via e-mail for AMD 500. The location of the device allows having the church on the background of the video. The message contains a link to information about the monument, so that the recipient of the video can both see the greeting and familiarize oneself with the history of the historical site. The device also offers an opportunity to send the message in English, Armenian, or Russian.
“Video kiosk is the easiest and fastest way to capture and share online the memorable moments and impressions with family and friends, who are far away, through a video message. Thanks to this reliable solution and high-speed internet provided by VivaCell-MTS, visitors to historical and cultural sites are provided with a convenient means to collect and store memories. Overall, the video kiosk project is another means to help position Armenia as a comfortable touristic destination. This solution will also help create emotional bones between our sacred land and our guests,” told VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
More video devices are planned to be installed near the historical and cultural monuments located on the territory of Armenia in the future.
The complete information about the historical and cultural monuments is provided by the Mother See of Holy Etchmiatsin.