10:46 | 20.05.13 | Նորություններ | 4056
2013թ. մարտ, ապրիլ եւ մայիս ամիսներին Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ Orange Հիմնադրամի կողմից Կոտայքի մարզում իրականացված անվճար ակնային զննումների եւ բուժումների ծրագրի արդյունքում ակնային հետազոտություն են անցել շուրջ 4,800 մեծահասակներ եւ երեխաներ:
Դուրս է գրվել 1,500 ակնոց, լազերային բուժում եւ վիրահատություն ստացել են 300 հոգի, ում մոտ նախնական զննումների ժամանակ հայտնաբերվել են նման միջամտություն պահանջող խնդիրներ: Մարզի ինը դպրոցներում ակնային զննումներին զուգահեռ անց են կացվել նաեւ ակնային խնամքի հանրակրթական դասընթացներ 700 երեխաների համար, հայտնել են ընկերությունում:
«Ավարտելով աշխատանքները Կոտայքում՝ այժմ ՀԱՆ-ը սկսում է իր առաքելությունը Տավուշի մարզում: Մեր բժշկական խմբերը կայցելեն Իջեւանի, Տավուշի եւ Նոյեմբերյանի տարածաշրջանները: Աչքի շարժական հիվանդանոցը կկայանի Դիլիջանում, Իջեւանում, Բերդում եւ Նոյեմբերյանում», - ասել է ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Ծրագիրն անցկացվում է երկու փուլով: Առաջին փուլում բժիշկ մասնագետները կզննեն տվյալ բնակավայրում բոլոր ցանկացողներին, որից հետո այն սոցիալապես անապահով բնակիչները, ում մոտ կհայտնաբերվեն վիրահատական միջամտություն պահանջող խնդիրներ, կուղղեգրվեն աչքի շարժական հիվանդանոց՝ անվճար բուժումը ստանալու համար: Նրանք, ովքեր ակնոցի կարիք կունենան, կստանան նաեւ հատուկ իրենց համար պատրաստված ակնոց: Մայիսի 13-ից 27-ը ՀԱՆ-ի բժշկական խմբերը կլինեն Իջեւանի տարածաշրջանում, hունիսի 3-ից 8-ը՝ Տավուշի եւ հունիսի 10-ից 15-ը՝ Նոյեմբերյանի տարածաշրջաններում:
Մանրամասների համար Տավուշի բնակիչները պետք է դիմեն իրենց բնակավայրի առողջության կենտրոն եւ հետեւեն այնտեղ փակցված հայտարարություններին: Տեղեկություններ կարելի է ստանալ նաեւ ՀԱՆ-ի գրասենյակից՝ զանգահարելով 010 55 90 68: Տավուշի մարզ այցելության ժամանակացույցը կարելի է ներբեռնել այստեղից՝ http://goo.gl/yMPxW
«Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ միասին մենք արդեն 7-րդ մարզի այցն ենք ավարտում, որտեղ եւս կարողացանք օգտակար լինել հազարավոր մարդկանց: Ուրախ ենք, որ կարողանում ենք աջակցել իրական փոփոխություններ բերել բազմաթիվ մարդկանց ու նրանց ընտանիքներին: Այժմ արդեն Տավուշի մարզ ենք այցելում եւ խրախուսում ենք բոլորին այցելել ու անվճար ստուգել տեսողությունը»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

10:46 | 20.05.13 | News | 4055
In the scope of the free eye screening and eye treatment project jointly implemented by the Armenian Eye Care Project (AECP) and the Orange Foundation in Kotayk region in March, April and May, around 4,800 adults and children underwent eye screening and 1,500 glasses were provided.
300 people underwent laser and surgical treatment, as during the preliminary screening problems requiring such intervention had been revealed; besides, 9 schools of Kotayk region hosted special classes on eye care for 700 children parallel to eye screenings, the company informs.
“Following our visit to Kotayk region, the AECP is heading to Tavush to continue its mission there. Our medical specialists will be in Ijevan, Tavush and Noyemberyan. The mobile eye hospital will stop in Dilijan, Ijevan, Berd and Noyemberyan,” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
The project will be implemented in 2 phases. In the 1st phase our medical specialists will examine all those who will wish to undergo preliminary eye screening followed by organization of surgical treatment for those socially vulnerable groups, with whom serious problems requiring surgical intervention will be revealed. Such patients will be recommended to have their free treatment in the mobile eye hospital. Those in need of glasses will be provided glasses made special for them. On May 13-27 the AECP medical staff will be in Ijevan, on June 3-8 – in Tavush and on June 10-15 – in Noyemberyan.
As a reminder, for more details the inhabitants of Tavush region will need to apply to the local health center and follow the announcements posted there. For more information they may also call the AECP office (010 55 90 68). The schedule of visit to Tavush region may be downloaded from http://goo.gl/yMPxW.
“Kotayk is the 7th region visited in the scope of our joint initiative with the Armenian Eye Care Project, where we could be of any help to local people. We are happy to support and bring real changes into the lives of these people and their families. Now we are planning a visit to Tavush region and we encourage everybody to visit and benefit from free eye care services,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.