09:48 | 25.12.09 | Նորություններ | 3216
Երեւան /Մեդիամաքս/. ADC ինտերնետ պրովայդերը “իրականությանը չհամապատասխանող” է անվանել դեկտեմբերի 23-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ “ԱրմենՏել”-ի ղեկավարի արած հայտարարությունները:
“ADC կապի օպերատորը միջազգային ռեսուրսների հայելային արտացոլման ծառայության տրամադրման հարցում բոլորովին էլ չունի որեւէ պայմանագրային պարտավորվածություն եւ, ելնելով իր բաժանորդների շահերից, դեկտեմբերի 16-ից անց է կացնում ցանցի վերազինում, որի հետեւանքով էլ ժամանակավորապես դադարեցվել է միջազգային ռեսուրսների հայելային արտացոլման ծառայությունը Հայաստանի բոլոր օպերատորների համար: Հայելային արտացոլման ծառայության ժամանակավոր դադարեցումը մեկ նպատակ էր հետապնդում. օպերատորներին տրամադրել անսահմանափակ հնարավորություն օգտվել այդ ռեսուրսներից սեփական միջազգային կապուղիների միջոցով, ինչն էլ իր հերթին կերաշխավորեր իրենց բաժանորդներին մուտքի եւ հասանելիության անխափան հնարավորություն դեպի այդ ռեսուրսներ: Վերջինս, ի դեպ, հաջողությամբ իրականացվել է այնպիսի առաջատար ընկերությունների կողմից, ինչպիսիք են Orange-ը, VivaCell-MTS-ը, Arminco-ն եւ այլն: Եթե ՀՀ տարածքում գործող առանձին օպերատորներ չունեն բավականաչափ ռեսուրսային հնարավորություններ, ապա դրա համար ADC ընկերությունը պատասխանատվություն չի կրում ու չի էլ կարող կրել”,- ասվում է հայտարարության մեջ:
ADC-ն հայտնել է նաեւ, որ դեկտեմբերի 21-ին ընկերությունը հատուկ կոմերցիոն առաջարկ էր ուղղել շուկայի մի շարք սուբյեկտներին, այդ թվում նաեւ “ԱրմենՏել”-ին, որը վերաբերում էր միջազգային ռեսուրսների հայելային արտացոլման ծառայությունից օգտվելու հնարավորությանը:

Yerevan /Mediamax/. Internet provider “ADC described the statements of “ArmenTel” General Director, made at a news conference on December 23, as “having nothing to do with the reality”.
“ADC internet provider has no agreement obligations regarding provision of international resources mirroring services, and based on its customers' interests, from December 16 ADC implements re-equipment of the network and as a result, the international resources mirroring services were suspended for all internet providers in Armenia. Let us mention that the temporary suspension of the mirror resources for acting providers was an opportunity to use the same resources through their own international network channels, that guarantees uninterrupted access for their customers to the mentioned resources, which, by the way incidentally, was successfully implemented by such leading operators as Orange, Viva Cell, Arminco and others. If other Armenian operators, operating on the territory of the Republic of Armenia has no resources, then ADC is not and can not be responsible for that”, the statement reads.
ADC also informed that back on December 21, ADC sent a business offer regarding the opportunities of usage of international resources mirroring services to number of market subjects, including ArmenTel.