10:22 | 20.05.09 | Հարցազրույցներ | 4465
ABBYY ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am կայքին
Արամ Փախչանյանը ABBYY ընկերության փոխնախագահն է: Ընկերությունը ստեղծել է այնպիսի հայտնի ծրագրեր, ինչպիսիք են Lingvo-ն եւ FineReader-ը: Այսօր աշխարհի 138 երկրներում կիրառվում են 10 լեզվական ուղղություններով 128 բառարաններ, իսկ յուրաքանչյուր երկրորդ սքաները համալրված է տեքստի ճանաչման FineReader ծրագրով:
Արամ Փախչանյանը ծնվել է 1968թ. ապրիլի 1-ին Երեւանում: Սովորել է ԵՊՀ-ին կից ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցում, ապա ավարտել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտը /ՄՖՏԻ/:
1993 թվականին սկսել է աշխատել ABBYY ընկերությունում, տեխնիկական գրողի պաշտոնում, ապա աշխատել է որպես հետազոտությունների եւ մշակումների բաժնի ղեկավարի տեղակալ:
1997-2004թթ. ղեկավարել է ընկերության կորպորատիվ նախագծերի բաժինը:
1999 թ-ից ABBYY-ի փոխնախագահն է:
2004թ. ամռանից ղեկավարում է տվյալների ներմուծման ապրանքատեսակների դեպարտամենտը:
Արամ Փախչանյանն ամուսնացած է, ունի երկու երեխա: Զբաղվում է երաժշտությամբ, խոհարարությամբ: Սիրում է ճանապարհորդել, դահուկասահք, դայվինգ:
Արամ Փախչանյանը համաձայնել է զրուցել ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ Հայաստանում IT-ի հեռանկարների մասին:
- Վերջին տարիների ընթացքում մենք բազմիցս լսել ենք հայտարարություններ այն մասին, որ Հայաստանն ունի մեծ ներուժ, որպեսզի դառնա նոր “Սիլիկոնային հովիտ”: Սակայն խոսքերից այն կողմ գործը սովորաբար չի անցնում: Ի՞նչ կարելի է անել, որպեսզի Հայաստանում IT ոլորտը զարգանա ավելի արագ եւ արդյունավետ:
- Կան IT շուկայի զարգացվածության աստիճանի մի քանի ինդիկատորներ: Երբ ես գալիս եմ այս կամ այն երկիր, մայրաքաղաքի կենտրոնում մեկ ժամ անցկացնելուց հետո կարող եմ որոշ եզրահանգումներ անել այն մասին, թե որքան է զարգացած այդ երկրի IT շուկան: Այդ ինդիկատորները շատ պարզ են:  Առաջինը գոնե մեկ խանութի առկայությունն է, որտեղ վաճառվում է արտոնագրված ծրագրային ապահովում, ինչպես նաեւ` բազմաթիվ խանութերի առկայությունը, որոնցում վաճառվում են չարտոնագրված ծրագրեր, ֆիլմեր եւ երաժշտություն: Երկրորդ ինդիկատորը ձեւավորված հանրային IT ընկերությունների առկայությունն է: Ավելի հաճախ դա տեսանելի է ըստ քաղաքի գովազդային վահանակների: Եթե Մոսկվայում քայլեիք 5 տարի առաջ, չէիք գտնի IT ընկերության ոչ մի գովազդ: Այժմ ամենուրեք կախված են “Յանդեքսի”, համակարգային ինտեգրատորների, տարբեր ծառայությունների պրովայդերների գովազդներ:
IT ոլորտից Հայաստանում կա կապը, եւ դա հիմնականում տեղի է ունեցել գլոբալիզացիայի շնորհիվ: Կապը IT սյուներից մեկն է, բայց դա քիչ է: Կարծում եմ, որ Հայաստանը չպետք է համեմատվի Ռուսաստանի, նույնիսկ Ուկրաինայի հետ: Հայաստանում IT շուկայի զարգացման մակարդակն այսօր կարելի է համեմատել 1998-1999թթ. Ռուսաստանի հետ, այսինքն` մենք հետ ենք մնում մոտավորապես 10 տարով: Դրանում սարսափելի ոչինչ չկա, քանի որ առաջիկայում Հայաստանին սպասում է բուռն աճ: Մյուս կողմից, IT ոլորտի մասնագետների` առաջին հերթին ծրագրավորողների համար դա շատ երկար ժամանակ է:
Ես հաճախ ասում եմ, որ եթե ծրագրավորողի մասնագիտությունը համեմատենք բժշկի կամ փաստաբանի մասնագիտության հետ, դա նույնն է, թե համեմատենք գարեջուրը կոնյակի հետ: Գարեջուրը շուտ է փչանում, իսկ կոնյակը տարիների ընթացքում դառնում է ավելի լավը. տարեց բժիշկը կամ փաստաբանը ավելի փորձառու եւ որակավորված են: Ծրագրավորման մեջ ամեն ինչ հակառակն է. այս մասնագիտության մեջ լավագույն տարիները երիտասարդությունն է: Այսօր, հատկապես համաշխարհային ճգնաժամի լույսի ներքո, որոշ իմաստով կա կորուսյալ սերնդի զգացողություն: Այն մարդկանց, ովքեր այսօր Հայաստանում սկսում են զբաղվել ծրագրավորմամբ, կարծես, առաջիկա տարիներին չի սպասում ներգրավվածություն համաշխարհային որակի տեղական հաջողված IT ընկերություններում: Միաժամանակ, եթե որպես օրինակ վերցնենք մեր ընկերութունը` ABBYY-ն, ապա մենք ոտքի կանգնեցինք եւ դարձանք լուրջ միջազգային դերակատար, որն անկախ ծրագրային ապրանքատեսակներ է տրամադրում, հենց 1993-2000 թթ.: Այդ տեսանկյունից այսօր Հայաստանում զբաղվելու բան կա, քանի որ երկիրը մի քանի լավ հնարավորություններ ունի:
Հնարավորություն համար մեկ. Հայաստանում դեռեւս թանկ չէ աշխատուժը, կա նաեւ տեխնիկական բուհերի շրջանավարտների որոշակի ավելցուկ, ովքեր կցանկանային աշխատանք գտնել այդ ոլորտում: Դա շատ մեծ ռեսուրս է, որը շատերը թերագնահատում են, քանի որ ֆինանսական եւ կազմակերպչական հարցերը բիզնեսի տիրոջն ավելի առաջնահերթ են թվում:
Այն երկրներում, որոնք չունեն ծրագրային ապրանքատեսակների ստեղծման փորձ (այդպիսի երկրների թվին կարելի է դասել նաեւ Ռուսաստանը), գոյություն ունի ծրագրավորողների եւ գործարարների միջեւ մտածողության պառակտվածության բավականին մեծ խնդիր: Գործարարը, ով ցանկանում է որեւէ բան անել IT ոլորտում, այնքան էլ լավ չի հասկանում այդ աշխատանքի առանձնահատկությունը եւ կարծում է, որ ծրագիր գրելը շատ դյուրին է: Եվ նա ուշադրությունը կենտրոնացնում է մարքեթինգի եւ այդ ծրագրով շուկա դուրս գալու վրա: Սակայն նա բախվում է ուժեղ մրցակցային շուկայի հետ, ուր մտնելը շատ բարդ է: Իսկ ծրագրավորողն իր խնդիրը համարում է ապրանք ստեղծելը, սակայն նա չի հասկանում` որ ուղղությամբ առաջ շարժվել: Ավելին, նրան ձգում են հեշտ եւ պարզ ապրանքատեսակները, եւ այստեղ նա, ի դեպ, նմանվում է գործարարին: Մարդկանց թվում է, թե որքան շուտ ստեղծվի ապրանքը, այնքան արագ կգա այն օրը, երբ այն հաջողված կդառնա: Իրականում շուկան կարելի է “ճեղքել” բացառապես ծանր աշխատանքով, որը կհանգեցնի այն ապրանքի ստեղծմանը, որն ուրիշը հեշտությամբ չի կարող կրկնել: Հաջողության կարելի է հասնել միայն բացառիկությամբ: Պարզապես գեղեցիկ գաղափարը շատ վտանգավոր է: Այո, կարելի է այն իրացնել մյուսներից շուտ, բայց, պայմանականորեն ասած, 20 րոպեով կամ 1 տարով: Այդ 20 րոպեից կամ 1 տարուց հետո ինչ-որ մեկը կստեղծի նույն բանը, եւ եթե նա ավելի շատ փող ունի առաջխաղացման համար, դուք կպարտվեք:
Այն ըմբռնումը, որ պետք է գտնես քո ճանապարհը, հեշտ չի տրվում: Եվ այստեղ պետք է համախմբվեն գործարարը, ով կունենա երկարաժամկետ ռազմավարական մտածողություն, եւ ծրագրավորողը, ով պատրաստ կլինի հավատալ այդ գործարարին եւ գաղափարի կյանքի կոչմանը նվիրաբերել իր կյանքի տարիները` 5, 6, 7 տարի: Դրա փոխարեն 7 տարի հետո նա կարող է շուկա դուրս գալ նրանով, ինչը եւս 7 տարի անց մնացածի համար նորություն, անիրական ինչ-որ բան կլինի:
- Երեւի թե Հայաստանում կան մարդիկ, ովքեր ունեն լավ գաղափարներ եւ դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ աշխատելու պատրաստակամություն, նույնիսկ եթե դրա համար պահանջվեն Ձեր նշած տարիները: Ինչպիսի՞ն պետք է լինի այդ մարդկանց հայտնաբերման մեխանիզմը եւ իրենց գաղափարների գործնական իրագործման ուղղությամբ նրանց աշխատելու հնարավորությունը:
- Հնարավոր չէ նման միջավայր ստեղծել կրթօջախից դուրս: Եթե մենք ցանկանում ենք առաջնորդներ լինել բարձր տեխնոլոգիաների եւ գիտելիքի հետ կապված ոլորտում, ապա հարցը հանգում է որակյալ կրթության խնդրին: Եթե նայենք շատ երկրների, օրինակ` Իսրայելի փորձին, ապա մոդելն ամենուր մեկն է, այն է` որեւէ բուհ կամ բուհերի խումբ պետք է դառնա երիտասարդների ստեղծագործական աշխատանքի բյուրեղացման եւ կուտակման կենտրոն: Խոսքն իրական կենդանի ինկուբատորի որոշակի ձեւի մասին է, որում կծնվեն առաջին հայացքից խենթ գաղափարներ, որոնք կարող են հետաքրքրել եւ ներգրավել վենչուրային կապիտալիստներին: Միաժամանակ, պետությունը պետք է նախաձեռնի վենչուրային հիմնադրամի ստեղծում եւ դրանում որոշակի ֆինանսական մասնակցություն ունենա:
Սակայն կա եւս մեկ սկզբունքային խնդիր, առանց որի լուծման հնարավոր չէ մեծ արդյունքներ հուսալ: Դա ներքին պահանջարկի խնդիրն է: Անել նախագծեր, որոնք հաշվարկված կլինեն զուտ միջազգային շուկայի համար, շատ բարդ է բազմաթիվ օբյեկտիվ պատճառներով: Եւ պետությունը պետք է մտածի ներքին պահանջարկի խթանման մասին եւ քայլեր ձեռնարկի այն մասսայական պիրատության կրճատման ուղղությամբ, որն այսօր գոյություն ունի Հայաստանում: Դժվար է ինչ-որ բանի հասնել առանց ծրագրային ապահովման ներքին շուկայի առկայության: Երիտասարդ IT ընկերություններին իրենց ուղու ամենասկզբում անհրաժեշտ է կողմնորոշվել ներքին պահանջարկի վրա, որն այսօր Հայաստանում գործնականում բացակայում է: Բոլոր երկրներում, որտեղ կա IT զարգացում, կա ներքին շուկա:
- Ենթադրենք, հաջողվել է գեներացնել հաջող գաղափարներ եւ գրավել արտասահմանյան հիմնադրամների ուշադրությունը: Բնականաբար, նրանց կհետաքրքրեն Հայաստանում ներդրումներ կատարելու եւ բիզնես վարելու պայմանները: Եկեք օրինակ բերենք Ձեր ընկերությունը. ենթադրենք, դուք մտադիր եք արտասահմանյան գրասենյակ բացել եւ դիտարկում եք երկու տարբերակ` Հայաստանը եւ որեւէ այլ երկիր: Ինչպիսի՞ն կլինի ընտրությունը:
- Հիմնական մրցակցային առավելությունը, որը մենք դիտարկում ենք առաջին հերթին, տեխնիկական կրթության մակարդակն է: Խոսքն այն մասին է, որ ուսանողները բուհերից դուրս գան մարզված ուղեղներով, կարողանան եւ ցանկանան խնդիրներ լուծել: Որոշ աստիճանով դա Հայաստանում կա: Բայց, ցավոք, չի կարելի խոսել այն մասին, որ Հայաստանն այսօր պատրաստ է լրջորեն մրցակցել այդ ոլորտում: Հայաստանում բարձրագույն կրթության մակարդակը գործնականում անիրական է համեմատել Մոսկվայի կամ Սանկտ Պետերբուրգի հետ: Հնարավոր է` Հայաստանում տեխնիկական կրթության մակարդակն ավելի լավն է, քան Կրասնոյարսկում կամ Սարատովում, որոնք Ռուսաստանի աութսորսինգի կենտրոններն են եւ որտեղ տեղակայված են միջազգային խոշոր IT ընկերությունների գրասենյակները: Սակայն հարցը միայն կրթությունը չէ: Խոսքը բիզնես վարելու հետ կապված համալիր հարցերի մասին է: Եվ այդ իմաստով Հայաստանում կան համակարգային խնդիրներ. գործնականում բոլոր բանակցություններին մարդիկ ուշանում են, հյուրանոցներում կարելի է բախվել բազմաթիվ կենցաղային խնդիրների եւ այլն: Այդ կարգի խնդիրները ներդրողին ազդանշանում են երկրի կառավարման մշակույթի մակարդակի մասին, եւ այն մասին, որ իր համար չափազանց դժվար կլինի ղեկավարել հայաստանյան մասնաճյուղը:
Երբ մենք ABBYY-ում գնահատում էինք աութսորսինգային հարթակի ստեղծման հեռանկարը, հասկացանք, որ Երեւանը զիջում է մյուս հնարավոր տարածաշրջաններին:
- Ինչի՞ է ցանկանում հասնել “Այբ” կրթական հիմնադրամը, որի նախաձեռնողներից մեկը Դուք եք:
- Մեր նպատակն է իրավիճակը դուրս բերել մեռյալ կետից, Հայաստանին հաղորդել համաշխարհային կրթական փորձի կենդանի շունչը: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի վերջնական արդյունքում Հայաստանի ողջ կրթական համակարգը հասնի շատ ավելի բարձր մակարդակի:
Մյուս կարեւոր խնդիրն այն է, որ մեր գաղափարներով վարակենք հնարավորինս մեծ թվով մարդկանց, քանի որ միայն մենք շատ փոքրաթիվ ենք այն լայնածավալ խնդիրների լուծման համար, որոնք դրել ենք մեր առջեւ: Երկրում կրթության մակարդակը կարելի է բարձրացնել միայն այն դեպքում, երբ այդ ջանքերը զանգվածային դառնան:
Կարծում ենք, որ Հայաստանի ապագան կրթված մարդկանց հանրությունն է, որը պետք է հոգեւոր զարգացման օրինակ դառնա ողջ աշխարհի համար, ինչպես եղել է 301 թվականին, երբ Հայաստանն առաջինն ընդունեց քրիստոնեությունը:

10:22 | 20.05.09 | Интервью | 11548
Арам Пахчанян – вице-президент компании ABBYY, создавшей такие известные программы, как Lingvo и FineReader. Сегодня в 138 странах мира работают 128 словарей Lingvo по 10 языковым направлениям, а каждый второй в мире сканер оснащен программой распознавания текста FineReader.
Арам Пахчанян родился 1 апреля 1968 года в Ереване. Учился в ФМШ при ЕрГУ, затем окончил Московский физико-технический институт (МФТИ).
В 1993 году он начал работать в компании ABBYY в должности технического писателя, затем работал заместителем руководителя отдела исследований и разработок.
С 1997 по 2004 годы руководил отделом корпоративных проектов.
С 1999 года является вице-президентом ABBYY.
С лета 2004 года руководит департаментом продуктов для ввода данных.
Арам Пахчанян женат, воспитывает двоих детей. Увлекается музыкой, кулинарией. Любит путешествовать, кататься на горных лыжах, заниматься дайвингом.
Арам Пахчанян согласился побеседовать с Медиамакс о перспективах IT в Армении.
- За последние годы мы не раз слышали разговоры о том, что Армения обладает потенциалом для того, чтобы стать новой «Силиконовой долиной». Однако дальше разговоров дело обычно не идет. Что можно сделать для того, чтобы сфера IT в Армении развивалась динамичнее и эффективнее?
- Есть несколько индикаторов степени развитости IT-рынка. Когда я приезжаю в ту или иную страну, после часа пребывания в центре столицы я могу сделать некоторые выводы о том, насколько развит IT-рынок. Индикаторы эти очень простые. Первый - наличие хотя бы одного магазина, в котором продается лицензионное программное обеспечение, а также - наличие множества магазинов, торгующих нелицензионными программами, фильмами и музыкой. Второй индикатор - наличие сформировавшихся публичных IT-компаний. Чаще всего это видно по тому, какие рекламные щиты и баннеры висят в городе. Если бы вы походили по Москве лет 5 назад, то не нашли бы ни одной рекламы IT-компании. Сейчас повсюду висит реклама «Яндекса», системных интеграторов, провайдеров различных сервисов.
Из сферы IT в Армении есть связь, и произошло это во многом благодаря глобализации. Связь –один из столпов IT, но этого мало. Думаю, Армении не следует сравниваться с Россией, или даже с Украиной. Уровень развития IT-рынка в Армении сегодня можно сравнивать с ситуацией 1998-1999 годов в России, то есть, примерно 10 лет отставания. В этом нет ничего ужасного, поскольку впереди Армению ожидает бурный рост. С другой стороны, для людей, которые заняты в сфере IT, для программистов в первую очередь, это очень большой срок.
Я часто говорю, что если сравнивать профессию программиста с профессиями врача, или адвоката, это как сравнивать пиво с коньяком. Пиво быстро портится, а коньяк с годами становится лучше - пожилой врач или адвокат являются более опытными и квалифицированными. В программировании все с точностью наоборот, лучшие годы в этой профессии – это молодость. Сегодня, особенно на фоне мирового кризиса, есть ощущение в некотором смысле потерянного поколения. Тем людям, которые начинают сегодня в Армении заниматься программированием, судя по всему, «не светит» в ближайшие годы быть задействованными в успешных местных IT-компаниях мирового класса. В то же время, если брать в качестве примера нашу компанию – ABBYY, то мы встали на ноги и превратились в серьезного международного игрока, поставляющего независимые программные продукты в период с 1993 по 2000 гг.. С этой точки зрения сегодня в Армении есть чем заняться, поскольку у страны есть несколько хороших шансов.
Шанс номер один - в Армении все еще недорогая рабочая сила, и еще есть избыток выпускников технических вузов, которые бы хотели найти работу в этой сфере. Это очень большой ресурс, который многие недооценивают, поскольку финансовые и организационные вопросы кажутся владельцам бизнеса более приоритетными.
В странах, которые не имеют большого опыта создания софтверных продуктов, (к таким странам можно отнести и Россию) существует достаточно серьезная проблема ментального разрыва между бизнесменами и программистами. Бизнесмен, который хочет сделать что-то в IT-области, но не очень хорошо понимает специфику этой работы, считает, что написать программу очень легко. И он концентрирует свое внимание на том, чтобы сделать маркетинг и выйти на рынок с этой программой. Однако он сталкивается с сильно конкурентным рынком, на который очень сложно пробиться. Программист же видит свою задачу в том, чтобы создать продукт, но он не понимает, в каком направлении дальше двигаться. Более того, его тянет к максимально легким и простым продуктам, и здесь, кстати, они сходятся с бизнесменом. Людям кажется, что чем раньше будет создан продукт, тем раньше наступит тот день, когда он окажется успешным. На самом деле рынок можно «пробить» исключительно тяжелым трудом, который приведет к созданию продукта, который другой легко повторить не сможет. Успеха можно добиться только уникальностью. Просто красивая идея - это очень опасная штука. Да, можно реализовать ее раньше других, но, условно говоря, только на 20 минут, или на 1 год. Через эти 20 минут, или 1 год кто-то сделает то же самое, и если у него есть большие деньги для продвижения, то ты проиграл.
Понимание того, что нужно найти свой путь, не приходит легко. И здесь должны сойтись бизнесмен, который будет обладать долгосрочным стратегическим мышлением, и программист, готовый поверить этому бизнесмену и потратить на воплощение идеи годы своей жизни – 5, 6, 7 лет. Зато через 7 лет он может выйти на рынок с чем-то, что спустя эти 7 лет будет для остальных новостью, чем-то нереальным.
- Естественно, в Армении есть люди, у которых есть хорошие идеи и готовность работать над их воплощением, даже если для этого понадобятся упомянутые вами годы. Однако каким должен быть механизм обнаружения этих людей и предоставления им возможности работать над практической реализацией своих идей и их последующей коммерциализацией?
- Невозможно создать подобную среду вне образовательного очага. Если мы хотим быть лидерами в области, связанной с высокими технологиями и знаниями, то вопрос упирается в проблему качественного образования. Если посмотреть на опыт многих стран, того же Израиля, то модель практически везде одна и та же – какой-то вуз, или группа вузов должны стать центрами кристаллизации и накопления креативной работы молодых людей. Речь идет о некой форме реального живого инкубатора, в котором будут рождаться безумные на первый взгляд идеи, которые могут заинтересовать и привлечь венчурных капиталистов. При этом государство должно инициировать создание венчурного фонда и принять в нем определенное финансовое участие.
Однако есть и другая принципиальная проблема, без решения которой нельзя рассчитывать на большие результаты. Эта проблема внутреннего спроса. Делать проекты, которые будут рассчитаны сугубо на международный рынок, очень трудно по многим объективным причинам. Поэтому государство должно думать о стимулировании внутреннего спроса и предпринимать шаги для сокращения того массового пиратства, которое существует сегодня в Армении. Трудно добиться чего-то без наличия внутреннего рынка программного обеспечения. Молодым IT-компаниям в самом начале своего пути необходимо ориентироваться на внутренний спрос, который сегодня в Армении практически отсутствует. Во всех странах, где есть IT-развитие, есть внутренний рынок.
- Предположим, удалось сгенерировать удачные идеи и привлечь внимание зарубежных фондов. Естественно, их будут интересовать условия осуществления инвестиций и ведения бизнеса в Армении. Давайте возьмем для примера вашу компанию – предположим, у вас есть намерение открыть зарубежный офис, и вы рассматриваете два варианта – Армению и какую-то другую страну. Каким будет выбор?
- Основное конкурентное преимущество, которое мы рассматриваем в первую очередь, это уровень технического образования. Речь идет о том, чтобы студенты выходили из вуза с натренированными мозгами, умели и хотели решать задачи. В некоторой степени в Армении это есть. Но, к сожалению, нельзя говорить о том, что сегодня Армения способна серьезно конкурировать в этой сфере. Уровень высшего образования в Армении практически нереально сравнивать с Москвой, или Санкт-Петербургом. Может быть, уровень технического образования в Армении лучше, чем в Красноярске, или Саратове, которые являются центрами аутсорсинга в России и где расположены офисы крупных международных IT-компаний.
Однако, вопрос не только в образовании. Речь идет о всем комплексе вопросов, связанных с ведением бизнеса. И в этом смысле в Армении существуют системные проблемы - практически на все переговоры люди будут опаздывать, в гостинице вы можете столкнуться с массой бытовых проблем и так далее. Такого рода проблемы сигнализируют инвестору об уровне управленческой культуры в стране, и что ему будет крайне трудно управлять своим армянским подразделением.
Когда мы в ABBYY оценивали перспективу создания аутсорсинговой площадки, то поняли, что Ереван уступает другим возможным регионам.
- Чего хочет добиться образовательный фонд «Айб», одним из инициаторов которого вы являеетесь?
- Наша цель - сдвинуть ситуацию с мертвой точки, привнести в Армению живое дыхание мирового образовательного опыта. Мы хотим, чтобы в конечном итоге вся образовательная система Армении достигла гораздо более высокого уровня.
Другая важная задача заключается в том, чтобы заразить нашими идеями как можно больше людей, поскольку нас одних крайне мало для решения тех масштабных задач, которые мы хотим реализовать. Уровень образования в стране можно поднять лишь в том случае, если это усилие станет массовым.
Мы считаем, что будущее Армении - это общество высокообразованных людей, которое должно стать примером духовного развития для всего мира, как это было в 301 году, когда Армения первая приняла христанство.