10:22 | 20.05.09 | Հարցազրույցներ | 4465
ABBYY ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am կայքին
Արամ Փախչանյանը ABBYY ընկերության փոխնախագահն է: Ընկերությունը ստեղծել է այնպիսի հայտնի ծրագրեր, ինչպիսիք են Lingvo-ն եւ FineReader-ը: Այսօր աշխարհի 138 երկրներում կիրառվում են 10 լեզվական ուղղություններով 128 բառարաններ, իսկ յուրաքանչյուր երկրորդ սքաները համալրված է տեքստի ճանաչման FineReader ծրագրով:
Արամ Փախչանյանը ծնվել է 1968թ. ապրիլի 1-ին Երեւանում: Սովորել է ԵՊՀ-ին կից ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցում, ապա ավարտել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտը /ՄՖՏԻ/:
1993 թվականին սկսել է աշխատել ABBYY ընկերությունում, տեխնիկական գրողի պաշտոնում, ապա աշխատել է որպես հետազոտությունների եւ մշակումների բաժնի ղեկավարի տեղակալ:
1997-2004թթ. ղեկավարել է ընկերության կորպորատիվ նախագծերի բաժինը:
1999 թ-ից ABBYY-ի փոխնախագահն է:
2004թ. ամռանից ղեկավարում է տվյալների ներմուծման ապրանքատեսակների դեպարտամենտը:
Արամ Փախչանյանն ամուսնացած է, ունի երկու երեխա: Զբաղվում է երաժշտությամբ, խոհարարությամբ: Սիրում է ճանապարհորդել, դահուկասահք, դայվինգ:
Արամ Փախչանյանը համաձայնել է զրուցել ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ Հայաստանում IT-ի հեռանկարների մասին:
- Վերջին տարիների ընթացքում մենք բազմիցս լսել ենք հայտարարություններ այն մասին, որ Հայաստանն ունի մեծ ներուժ, որպեսզի դառնա նոր “Սիլիկոնային հովիտ”: Սակայն խոսքերից այն կողմ գործը սովորաբար չի անցնում: Ի՞նչ կարելի է անել, որպեսզի Հայաստանում IT ոլորտը զարգանա ավելի արագ եւ արդյունավետ:
- Կան IT շուկայի զարգացվածության աստիճանի մի քանի ինդիկատորներ: Երբ ես գալիս եմ այս կամ այն երկիր, մայրաքաղաքի կենտրոնում մեկ ժամ անցկացնելուց հետո կարող եմ որոշ եզրահանգումներ անել այն մասին, թե որքան է զարգացած այդ երկրի IT շուկան: Այդ ինդիկատորները շատ պարզ են:  Առաջինը գոնե մեկ խանութի առկայությունն է, որտեղ վաճառվում է արտոնագրված ծրագրային ապահովում, ինչպես նաեւ` բազմաթիվ խանութերի առկայությունը, որոնցում վաճառվում են չարտոնագրված ծրագրեր, ֆիլմեր եւ երաժշտություն: Երկրորդ ինդիկատորը ձեւավորված հանրային IT ընկերությունների առկայությունն է: Ավելի հաճախ դա տեսանելի է ըստ քաղաքի գովազդային վահանակների: Եթե Մոսկվայում քայլեիք 5 տարի առաջ, չէիք գտնի IT ընկերության ոչ մի գովազդ: Այժմ ամենուրեք կախված են “Յանդեքսի”, համակարգային ինտեգրատորների, տարբեր ծառայությունների պրովայդերների գովազդներ:
IT ոլորտից Հայաստանում կա կապը, եւ դա հիմնականում տեղի է ունեցել գլոբալիզացիայի շնորհիվ: Կապը IT սյուներից մեկն է, բայց դա քիչ է: Կարծում եմ, որ Հայաստանը չպետք է համեմատվի Ռուսաստանի, նույնիսկ Ուկրաինայի հետ: Հայաստանում IT շուկայի զարգացման մակարդակն այսօր կարելի է համեմատել 1998-1999թթ. Ռուսաստանի հետ, այսինքն` մենք հետ ենք մնում մոտավորապես 10 տարով: Դրանում սարսափելի ոչինչ չկա, քանի որ առաջիկայում Հայաստանին սպասում է բուռն աճ: Մյուս կողմից, IT ոլորտի մասնագետների` առաջին հերթին ծրագրավորողների համար դա շատ երկար ժամանակ է:
Ես հաճախ ասում եմ, որ եթե ծրագրավորողի մասնագիտությունը համեմատենք բժշկի կամ փաստաբանի մասնագիտության հետ, դա նույնն է, թե համեմատենք գարեջուրը կոնյակի հետ: Գարեջուրը շուտ է փչանում, իսկ կոնյակը տարիների ընթացքում դառնում է ավելի լավը. տարեց բժիշկը կամ փաստաբանը ավելի փորձառու եւ որակավորված են: Ծրագրավորման մեջ ամեն ինչ հակառակն է. այս մասնագիտության մեջ լավագույն տարիները երիտասարդությունն է: Այսօր, հատկապես համաշխարհային ճգնաժամի լույսի ներքո, որոշ իմաստով կա կորուսյալ սերնդի զգացողություն: Այն մարդկանց, ովքեր այսօր Հայաստանում սկսում են զբաղվել ծրագրավորմամբ, կարծես, առաջիկա տարիներին չի սպասում ներգրավվածություն համաշխարհային որակի տեղական հաջողված IT ընկերություններում: Միաժամանակ, եթե որպես օրինակ վերցնենք մեր ընկերութունը` ABBYY-ն, ապա մենք ոտքի կանգնեցինք եւ դարձանք լուրջ միջազգային դերակատար, որն անկախ ծրագրային ապրանքատեսակներ է տրամադրում, հենց 1993-2000 թթ.: Այդ տեսանկյունից այսօր Հայաստանում զբաղվելու բան կա, քանի որ երկիրը մի քանի լավ հնարավորություններ ունի:
Հնարավորություն համար մեկ. Հայաստանում դեռեւս թանկ չէ աշխատուժը, կա նաեւ տեխնիկական բուհերի շրջանավարտների որոշակի ավելցուկ, ովքեր կցանկանային աշխատանք գտնել այդ ոլորտում: Դա շատ մեծ ռեսուրս է, որը շատերը թերագնահատում են, քանի որ ֆինանսական եւ կազմակերպչական հարցերը բիզնեսի տիրոջն ավելի առաջնահերթ են թվում:
Այն երկրներում, որոնք չունեն ծրագրային ապրանքատեսակների ստեղծման փորձ (այդպիսի երկրների թվին կարելի է դասել նաեւ Ռուսաստանը), գոյություն ունի ծրագրավորողների եւ գործարարների միջեւ մտածողության պառակտվածության բավականին մեծ խնդիր: Գործարարը, ով ցանկանում է որեւէ բան անել IT ոլորտում, այնքան էլ լավ չի հասկանում այդ աշխատանքի առանձնահատկությունը եւ կարծում է, որ ծրագիր գրելը շատ դյուրին է: Եվ նա ուշադրությունը կենտրոնացնում է մարքեթինգի եւ այդ ծրագրով շուկա դուրս գալու վրա: Սակայն նա բախվում է ուժեղ մրցակցային շուկայի հետ, ուր մտնելը շատ բարդ է: Իսկ ծրագրավորողն իր խնդիրը համարում է ապրանք ստեղծելը, սակայն նա չի հասկանում` որ ուղղությամբ առաջ շարժվել: Ավելին, նրան ձգում են հեշտ եւ պարզ ապրանքատեսակները, եւ այստեղ նա, ի դեպ, նմանվում է գործարարին: Մարդկանց թվում է, թե որքան շուտ ստեղծվի ապրանքը, այնքան արագ կգա այն օրը, երբ այն հաջողված կդառնա: Իրականում շուկան կարելի է “ճեղքել” բացառապես ծանր աշխատանքով, որը կհանգեցնի այն ապրանքի ստեղծմանը, որն ուրիշը հեշտությամբ չի կարող կրկնել: Հաջողության կարելի է հասնել միայն բացառիկությամբ: Պարզապես գեղեցիկ գաղափարը շատ վտանգավոր է: Այո, կարելի է այն իրացնել մյուսներից շուտ, բայց, պայմանականորեն ասած, 20 րոպեով կամ 1 տարով: Այդ 20 րոպեից կամ 1 տարուց հետո ինչ-որ մեկը կստեղծի նույն բանը, եւ եթե նա ավելի շատ փող ունի առաջխաղացման համար, դուք կպարտվեք:
Այն ըմբռնումը, որ պետք է գտնես քո ճանապարհը, հեշտ չի տրվում: Եվ այստեղ պետք է համախմբվեն գործարարը, ով կունենա երկարաժամկետ ռազմավարական մտածողություն, եւ ծրագրավորողը, ով պատրաստ կլինի հավատալ այդ գործարարին եւ գաղափարի կյանքի կոչմանը նվիրաբերել իր կյանքի տարիները` 5, 6, 7 տարի: Դրա փոխարեն 7 տարի հետո նա կարող է շուկա դուրս գալ նրանով, ինչը եւս 7 տարի անց մնացածի համար նորություն, անիրական ինչ-որ բան կլինի:
- Երեւի թե Հայաստանում կան մարդիկ, ովքեր ունեն լավ գաղափարներ եւ դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ աշխատելու պատրաստակամություն, նույնիսկ եթե դրա համար պահանջվեն Ձեր նշած տարիները: Ինչպիսի՞ն պետք է լինի այդ մարդկանց հայտնաբերման մեխանիզմը եւ իրենց գաղափարների գործնական իրագործման ուղղությամբ նրանց աշխատելու հնարավորությունը:
- Հնարավոր չէ նման միջավայր ստեղծել կրթօջախից դուրս: Եթե մենք ցանկանում ենք առաջնորդներ լինել բարձր տեխնոլոգիաների եւ գիտելիքի հետ կապված ոլորտում, ապա հարցը հանգում է որակյալ կրթության խնդրին: Եթե նայենք շատ երկրների, օրինակ` Իսրայելի փորձին, ապա մոդելն ամենուր մեկն է, այն է` որեւէ բուհ կամ բուհերի խումբ պետք է դառնա երիտասարդների ստեղծագործական աշխատանքի բյուրեղացման եւ կուտակման կենտրոն: Խոսքն իրական կենդանի ինկուբատորի որոշակի ձեւի մասին է, որում կծնվեն առաջին հայացքից խենթ գաղափարներ, որոնք կարող են հետաքրքրել եւ ներգրավել վենչուրային կապիտալիստներին: Միաժամանակ, պետությունը պետք է նախաձեռնի վենչուրային հիմնադրամի ստեղծում եւ դրանում որոշակի ֆինանսական մասնակցություն ունենա:
Սակայն կա եւս մեկ սկզբունքային խնդիր, առանց որի լուծման հնարավոր չէ մեծ արդյունքներ հուսալ: Դա ներքին պահանջարկի խնդիրն է: Անել նախագծեր, որոնք հաշվարկված կլինեն զուտ միջազգային շուկայի համար, շատ բարդ է բազմաթիվ օբյեկտիվ պատճառներով: Եւ պետությունը պետք է մտածի ներքին պահանջարկի խթանման մասին եւ քայլեր ձեռնարկի այն մասսայական պիրատության կրճատման ուղղությամբ, որն այսօր գոյություն ունի Հայաստանում: Դժվար է ինչ-որ բանի հասնել առանց ծրագրային ապահովման ներքին շուկայի առկայության: Երիտասարդ IT ընկերություններին իրենց ուղու ամենասկզբում անհրաժեշտ է կողմնորոշվել ներքին պահանջարկի վրա, որն այսօր Հայաստանում գործնականում բացակայում է: Բոլոր երկրներում, որտեղ կա IT զարգացում, կա ներքին շուկա:
- Ենթադրենք, հաջողվել է գեներացնել հաջող գաղափարներ եւ գրավել արտասահմանյան հիմնադրամների ուշադրությունը: Բնականաբար, նրանց կհետաքրքրեն Հայաստանում ներդրումներ կատարելու եւ բիզնես վարելու պայմանները: Եկեք օրինակ բերենք Ձեր ընկերությունը. ենթադրենք, դուք մտադիր եք արտասահմանյան գրասենյակ բացել եւ դիտարկում եք երկու տարբերակ` Հայաստանը եւ որեւէ այլ երկիր: Ինչպիսի՞ն կլինի ընտրությունը:
- Հիմնական մրցակցային առավելությունը, որը մենք դիտարկում ենք առաջին հերթին, տեխնիկական կրթության մակարդակն է: Խոսքն այն մասին է, որ ուսանողները բուհերից դուրս գան մարզված ուղեղներով, կարողանան եւ ցանկանան խնդիրներ լուծել: Որոշ աստիճանով դա Հայաստանում կա: Բայց, ցավոք, չի կարելի խոսել այն մասին, որ Հայաստանն այսօր պատրաստ է լրջորեն մրցակցել այդ ոլորտում: Հայաստանում բարձրագույն կրթության մակարդակը գործնականում անիրական է համեմատել Մոսկվայի կամ Սանկտ Պետերբուրգի հետ: Հնարավոր է` Հայաստանում տեխնիկական կրթության մակարդակն ավելի լավն է, քան Կրասնոյարսկում կամ Սարատովում, որոնք Ռուսաստանի աութսորսինգի կենտրոններն են եւ որտեղ տեղակայված են միջազգային խոշոր IT ընկերությունների գրասենյակները: Սակայն հարցը միայն կրթությունը չէ: Խոսքը բիզնես վարելու հետ կապված համալիր հարցերի մասին է: Եվ այդ իմաստով Հայաստանում կան համակարգային խնդիրներ. գործնականում բոլոր բանակցություններին մարդիկ ուշանում են, հյուրանոցներում կարելի է բախվել բազմաթիվ կենցաղային խնդիրների եւ այլն: Այդ կարգի խնդիրները ներդրողին ազդանշանում են երկրի կառավարման մշակույթի մակարդակի մասին, եւ այն մասին, որ իր համար չափազանց դժվար կլինի ղեկավարել հայաստանյան մասնաճյուղը:
Երբ մենք ABBYY-ում գնահատում էինք աութսորսինգային հարթակի ստեղծման հեռանկարը, հասկացանք, որ Երեւանը զիջում է մյուս հնարավոր տարածաշրջաններին:
- Ինչի՞ է ցանկանում հասնել “Այբ” կրթական հիմնադրամը, որի նախաձեռնողներից մեկը Դուք եք:
- Մեր նպատակն է իրավիճակը դուրս բերել մեռյալ կետից, Հայաստանին հաղորդել համաշխարհային կրթական փորձի կենդանի շունչը: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի վերջնական արդյունքում Հայաստանի ողջ կրթական համակարգը հասնի շատ ավելի բարձր մակարդակի:
Մյուս կարեւոր խնդիրն այն է, որ մեր գաղափարներով վարակենք հնարավորինս մեծ թվով մարդկանց, քանի որ միայն մենք շատ փոքրաթիվ ենք այն լայնածավալ խնդիրների լուծման համար, որոնք դրել ենք մեր առջեւ: Երկրում կրթության մակարդակը կարելի է բարձրացնել միայն այն դեպքում, երբ այդ ջանքերը զանգվածային դառնան:
Կարծում ենք, որ Հայաստանի ապագան կրթված մարդկանց հանրությունն է, որը պետք է հոգեւոր զարգացման օրինակ դառնա ողջ աշխարհի համար, ինչպես եղել է 301 թվականին, երբ Հայաստանն առաջինն ընդունեց քրիստոնեությունը:

10:22 | 20.05.09 | Interviews | 5922
Aram Pakhchanyan is the Vice-President of ABBYY Company, which has created such famous software as Lingvo and  FineReader. Today, 128 Lingvo dictionaries in 10 language directions function in 138 countries of the world, and each second scanner in the world is equipped by FineReader text recognition program.
Aram Pakhchanyan was born on April 1, 1968, in Yerevan. He studied at school of physics and mathematics under YSU, and later graduated from Moscow Institute of Physics and Technologies (MIPT).
In 1993, he started working in ABBYY Company as a tech writer, then as the Deputy Head of Research and Development Department.
From 1997 to 2004, he headed the Department of Corporate Projects.
Since 1999, he has been occupying the position of ABBYY Vice-President.
Since summer, 2004, he has been heading Data Capture Products Department.
Aram Pakhchanyan is married, has two children and takes great interest in music and cookery. He likes traveling, downhill skiing, diving.
Aram Pakhchanyan agreed to talk to Mediamax about the prospects of IT in Armenia.
- Within the recent years, we have repeatedly heard talks about Armenia having the potential to become a new “Silicon Valley”. However, the matter usually does not go beyond talks. What can be done for IT sphere to develop more dynamically and effectively in Armenia?
- There are a few indicators of IT-market maturity level. When I arrive in this or that country, after an hour in the center of the capital city, I already can make certain conclusions as to IT-market maturity. Indicators are very simple. The first is the availability of at least one store, in which licensed software is sold, as well as availability of numerous stores, which sell non-licensed software, movies and music. The second indicator is availability of mature public IT companies. Most often one can see this from advertising banners in the city. If you took a walk in Moscow 5 years ago, you would not find a single IT company advertisement. Now the advertisements of “Yandex”, system integrators, providers of various services, are everywhere.
Armenia possesses communication from the sphere of IT, and this is mostly due to globalization. Communication is one of IT pillars, but it is not enough. I believe that Armenia should not compare itself to Russia, or even to Ukraine. The level of IT-market maturity in Armenia today can be compared to the situation in 1998-1999 in Russia, that is to say, ten years of lag. There is nothing horrible in this, since there is riot growth for Armenia ahead. On the other hand, for people, who are involved in the sphere of IT, for programmers in the first place, this is a very long term.
I often say that if we compare the profession of a programmer with the professions of a doctor or a lawyer, this will be like comparing beer to cognac. Beer gets spoilt quickly, and cognac becomes better each year – an old doctor or lawyer is more experienced and qualified. In programming everything is just the opposite: the best years in this profession are in youth. People, who start dealing with programming in Armenia today, to all appearances, don’t stand a chance within the nearest years to be involved in successful domestic world-class IT companies. At the same time, if we take the example of our ABBYY Company, we were founded and turned into a serious international player, supplying independent software products, in the period from 1993 to 2000. In this view, today Armenia has much work to do, since the country has a few good chances.
Chance number one: in Armenia, the labor force is inexpensive yet, and there is yet surplus in graduates of technical higher educational institutions, who would like to find a job in the given sphere. This is a very volume resource, which many people underestimate, since the financial and organizational issues seem to be of greater priority for business owners.
In countries, which lack significant experience in creating software products, (Russia can be considered a country of the kind), there is quite a serious problem of mental gap between businessmen and programmers. A businessman, who wants to do something in IT sphere, but does not very well understand its specific nature, thinks that it is very easy to create a program. And he focuses attention on marketing and on entering the market with the given program. However, he faces a strongly competitive market, which it is very difficult to enter. For the programmer, his task is to create a program, but he does not realize the direction, in which he should move further on. Moreover, he is attracted to maximally soft and simple products, and here, by the way, they are of similar opinion with the businessman. In reality, one can enter the market exclusively due to hard work, which will lead to creation of a product, which cannot be easily recreated by someone else. One can succeed only if one is unique. A simply nice idea is a very dangerous thing. Yes, one can realize it quicker than others, but conditionally, quicker for 20 minutes, for a year. But after those 20 minutes or 1 year pass, someone will create the same, and if that someone possesses more means for promotion, you have lost the game.
The understanding that one should find one’s way does not come to people easily. And here, the businessman, who will possess long-term strategic thinking, and the programmer, ready to trust that businessman and spend years of his life – 5, 6, 7 years, to realize the idea, should be of the same opinion. Instead, in 7 years, he will be able to enter the market with something that after those 7 years will be new for others, will be something unreal.
- Naturally, there are people in Armenia, who have good ideas and readiness to work over their realization, even if it will take the years you mentioned. However, what should the mechanism of revealing those people and providing them with the opportunity to work over practical realization of their ideas and their further commercialization be like?
- It is impossible to create such an environment outside the educational hearth. If we want to be leaders in a sphere, related to high technologies and knowledge, the issue faces the problem of quality education. If we take a look at the practice of many countries, for instance Israel, the model is the same practically everywhere: a certain university institution, or a group of universities, should become centers for crystallization and collection of creative work of young people. Here we talk about a definite form of real live incubator, in which at the first glance reckless ideas will be born, which may interest and attract venture capitalists. At that, the government should initiate establishment of a venture fund and take definite financial participation in it.
However, there is another fundamental problem as well. Without solving this problem one cannot hope for great results. This is the problem of domestic demand. Basing on objective reasons, it is very difficult to create projects, which will be meant purely for the international market. This is why the state should think about stimulating domestic demand and should take up steps to reduce the mass piracy, which exists in Armenia today. It is difficult to achieve something without a domestic software market. Young IT companies in the very beginning of their path should focus on domestic demand, which Armenia lacks today in practice. In all counties with developed IT sphere there is a domestic market.
- Let’s suppose, they managed to generate successful ideas and to attract the attention of foreign funds. Naturally, they will be interested in terms for realizing investments and running business in Armenia. Let’s take your company as an example. Let’s suppose, you have an intention to open an office abroad, and you consider two variants - Armenia and some other country. Which one will you choose?
- The main competitive advantage, which we consider in the first place, is the level of technical education. Here we mean that students should come out of their higher educational institutions with well-trained brains, should be able and should have the desire to solve tasks. To certain extent, Armenia has it. But, unfortunately, one cannot talk about Armenia’s ability to seriously compete in the given sphere. It is practically unreal to compare the level of higher education in Armenia with the one in Moscow, or in Saint Petersburg. Maybe, the level of technical education in Armenia is better than in Krasnoyarsk or in Saratov, which are the centers of outsourcing in Russia and where the offices of most major international IT companies are located.
However, the point is not only education. The point is the entire complex of issues, related to running business. And in this context, there are system gaps in Armenia: people will be late for almost all negotiations; at a hotel you can face many everyday problems, etc. Such problems become a sign for the investor, indicating the level of management culture in the country, and tell him that it will be extremely difficult to manage their Armenian subdivision.
When ABBYY was assessing the prospect of setting up an outsourcing platform, we realized that Yerevan yields to other possible regions.
- What does “Ayb” Educational Foundation, one of the initiators of which you are, want to achieve?
- Our goal is to take the situation out of the standstill, introduce a fresh breath of the global educational practice in Armenia. We want the entire educational system of Armenia to reach a far higher level in the final end.
Another important task is to infect with our ideas as many people as possible, since we are extremely insufficient to solve the large-scale tasks, which we want to realize. The level of education in the country can be increased if there is mass effort.
We believe that the Armenia’s future is a society of highly educated people, which should become an example for spiritual development for the entire world, like it was in 301, when Armenia was the first to adopt Christianity.