15:21 | 17.04.09 | Նորություններ | 4577
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, այսօր Գյումրիում հանդես գալով նոր ցանցի շնորհանդեսին` Vivacell-MTS-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ 3G ցանցի գործողության գոտում գտնվում են Հայաստանի երեք խոշորագույն քաղաքները` Երեւանը, Գյումրին եւ Վանաձորը, իսկ մինչեւ տարեվերջ նախատեսվում է ցանցի ծածկույթն ընդյալնել երկրի ամբողջ տարածքում:
ՄՏՍ ԲԲԸ փոխնախագահ Օլեգ Ռասպոպովն այսօր ասել է, որ “ՄՏՍ-ը ՀՀ բջջային հեռահաղորդակցության ոլորտում նոր դարաշրջան է բացում”: “Ռուսաստանում եւ Ուզբեկստանում ՄՏՍ-ի բաժանորդներն արդեն ըստ արժանվույն գնահատել են 3G ցանցի առավելությունները, իսկ այսօր 3G-ի նորարարական ծառայությունները հասանելի են դարձել նաեւ Vivacell-MTS-ի բաժանորդներին”,- ասել է ՄՏՍ-ի փոխնախագահը:
Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծել է, որ Vivacell-MTS-ը Հայաստանում առաջինն է գործարկել է 3G ցանց UMTS/HSPA տեխնոլոգիայի հիման վրա:
Ողջունելով Vivacell-MTS-ի 3G ցանցի գործարկումը` ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը նշել է այդ իրադարձության կարեւորությունը նաեւ Գյումրիում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման տեսանկյունից:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն ասել է, որ “ի դեմս Vivacell-MTS-ի մենք գործ ունենք մի ընկերության հետ, որը սոցիալական պատասխանատվություն է կրում, պատրաստ է ներդրումների եւ մրցակցության”: Նա նաեւ նշել է, որ Vivacell-MTS-ը աջակցում է մարզերի հավասարաչափ զարգացման կառավարական ծրագրին, որում Գյումրին առաջին տեղում է: Էկոնոմիկայի նախարարն ընդգծել է ՀՀ-ում 3G ցանցի ներդրման կարեւորությունը` ասելով, որ դրա շնորհիվ Vivacell-MTS-ի բաժանորդները պասիվ օգտագործողներից կդառնան տեղեկատվության ակտիվ սպառողներ:
Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ այսօր ընկերությունն ունի 3G-ի 75 բազային կայաններ, իսկ մինչեւ տարեվերջ նախատեսվում է դրանց թիվը հասցնել 125-ի: “Նորագույն տեխնոլոգիաների շնորհիվ Vivacell-MTS-ը կապահովի ակնթարթային անցում 2,5G ցանցից 3G-ի եւ հակառակը”,- ասել է նա` նշելով, որ լայնաշերտ ինտերնետի մեկ մեգաբայթի գինը հավասար է լինելու GPRS-ի 1 մեգաբայթի գնին:
Հայաստանում 3G ցանցի կառուցման նպատակով Vivacell-MTS-ի ներդրումների ընդհանուր ծավալը կկազի է $18 մլն:

15:21 | 17.04.09 | Новости | 4259
Ереван /Медиамакс/. Сотовый оператор Vivacell-MTS запустил сегодня в коммерческую эксплуатацию сеть 3G.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на презентации новой сети в Гюмри, гендиректор Vivacell-MTS Ральф Йирикян сказал, что в зоне действия 3G-сети находятся три крупнейших города Армении - Ереван, Гюмри и Ванадзор, а до конца года планируется расширить покрытие сети по территории страны.
Вице-президент ОАО МТС Олег Распопов сказал сегодня, что «МТС открывает новую эру в сфере мобильных коммуникаций в Армении». «Абоненты МТС в России и Узбекистане уже смогли  по достоинству оценить преимущества сети 3G, а сегодня инновационные сервисы 3G стали доступны и абонентам Vivacell-MTS», - сказал вице-президент МТС.
Ральф Йирикян подчеркнул, что Vivacell-MTS первой в Армении запустила сеть 3G на основе технологий UMTS/HSPA.
Приветствуя запуск сети 3G Vivacell-MTS, министр транспорта и связи Армении Гурген Саргсян отметил важность этого события и с точки зрения развития информационных технологий в Гюмри.
Министр экономики Армении Нерсес Ерицян сказал, что «в лице Vivacell-MTS мы имеем дело с компанией, которая несет социальную ответственность, готова к инвестициям и конкуренции». Он также отметил, что Vivacell-MTS содействует программе правительства по равномерному развитию регионов, в которой Гюмри стоит на первом месте. Министр экономики отметил важность внедрения сети 3G в Армении, сказав, что благодаря ей абоненты Vivacell-MTS из пассивных пользователей станут активными потребителями информации.
Ральф Иирикян сказал, что сегодня у компании действуют 75 базовых станций 3G, а до конца года планируется довести их число до 125-и. «Благодаря новейшим технологиям Vivacell-MTS будет обеспечивать мгновенный переход от сети 2,5 G к сети 3G и обратно», - сказал он, отметив, что цена 1 мегабайта широкополосного интернета будет равна 1 мегабайта GPRS.