17:59 | 14.10.25 | Նորություններ | 7875
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Nokia-ի բջջային ցանցերի Եվրոպայի շուկայի ղեկավար, ավագ փոխնախագահ դոկտոր Ռոլֆ Վերները հոկտեմբերի 14-ին, Silicon Mountains 2025՝ «Արհեստական բանականության անատոմիան» տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի շրջանակում ստորագրել են Փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Ինքնավար ցանցերը եւ արհեստական բանականության կիրառությունը 6G-ի համար» թեմայով։
Ucom-ը եւ Nokia-ն հանձն են առել կիսելու իրենց ռազմավարական տեսլականը 6G տեխնոլոգիայի ապագա զարգացման ուղղությամբ՝ խորացնելով համագործակցությունը հեռահաղորդակցության ոլորտում եւ դառնալով նոր տեխնոլոգիական աշխարհի նորարարության առաջատար մասնակից։ Հուշագրի համաձայն, ընկերությունները կհամագործակցեն հաջորդ սերնդի ինքնավար ցանցերի ճարտարապետության, ցանցերում արհեստական բանականության կիրառությունների եւ համատեղ դաշտային փորձարկումների իրականացման ուղղությամբ՝ մշակված հայեցակարգերը ստուգելու համար: Նրանք նաեւ կանցկացնեն առաջատար լաբորատոր եւ/կամ դաշտային փորձարկումներ 6G ցանցերի համար եւ ձեռք բերված փորձը կներդնեն 6G ստանդարտների մշակման մեջ՝ 3GPP ստանդարտների շրջանակներում։
«Ucom-ում մենք համոզված ենք, որ ապագան կառուցվում է հենց այսօր․ ինքնավար ցանցերը եւ արհեստական բանականության կիրառումը 6G-ի համար դառնալու են կապի նոր իրականության հիմքը։ Nokia-ի հետ այս համագործակցությունը մեզ հնարավորություն կտա համատեղ մշակել նորարարական լուծումներ եւ արագացնել թվային փոխակերպումները Հայաստանում։ Մենք բարձր են գնահատում այն, որ մեր երկարաժամկետ եւ արդյունավետ համագործակցությունը Nokia-ի հետ նոր փուլ է մտնում՝ նոր հնարավորություններ ստեղծելով աճի համար։ Այս բոլոր նորարարությունների նպատակը մեր հաճախորդների համար արհեստական բանականության տրամադրած ամենավերջին լուծումները ներդնել է եւ նրանց կյանքը հեշտացնելը», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մենք 6G-ի զարգացման համար աշխատում ենք արդեն մի քանի տարի՝ ղեկավարելով հետազոտական նախագծեր Եվրոպայում եւ աշխարհում։ ԱԲ-ն 6G-ի բնական մասն է կազմում, որովհետեւ ԱԲ-ն կարող է ցանցերի ռադիո հասանելիությունը դարձնել ավելի ինքնավար եւ խելացի՝ մեծացնելով կատարողականությունը, արդյունավետությունը, անվտանգությունը, կայունությունը եւ ստեղծելով նոր հնարավորություններ։ Մեզ համար շատ կարեւոր է նորարարություններն իրագործել Ucom-ի պես կարեւոր հաճախորդների հետ, փորձարկել այն, ինչ մշակել ենք մեր լաբորատորիաներում եւ միասին ստեղծել նոր բիզնես հնարավորություններ՝ հարմարեցված համապատասխան շուկաների կարիքներին», - ասել է Nokia-ի ավագ փոխնախագահ եւ Եվրոպայի բջջային ցանցերի ուղղության ղեկավար Ռոլֆ Վերները։

17:59 | 14.10.25 | Новости | 8667
14 октября в рамках технологического саммита «Silicon Mountains 2025: Анатомия искусственного интеллекта» генеральный директор Ucom Ральф Йирикян и доктор Рольф Вернер, старший вице-президент и глава мобильных сетей Европы в Nokia, подписали Меморандум о взаимопонимании (МОВ) на тему «Автономные сети и приложения искусственного интеллекта для сетей 6G».
В рамках этого Меморандума Ucom и Nokia обязуются делиться своим стратегическим видением будущего развития технологии 6G, укреплять сотрудничество в телекоммуникационном секторе и стать ведущими участниками инноваций в новую технологическую эпоху. Согласно меморандуму, компании будут сотрудничать в разработке архитектуры автономных сетей нового поколения, приложений искусственного интеллекта для сетей, а также совместно проводить полевые испытания разработанных концепций. Они также проведут передовые лабораторные и/или полевые испытания сетей 6G и интегрируют полученные знания в исследования по стандартизации 6G в рамках 3GPP.
«В Ucom мы убеждены, что будущее строится сегодня. Автономные сети и приложения на основе искусственного интеллекта для 6G станут основой новой реальности коммуникаций. Сотрудничество с Nokia позволит нам совместно разрабатывать инновационные решения и ускорить цифровую трансформацию в Армении. Мы также высоко ценим тот факт, что наше давнее и плодотворное сотрудничество с Nokia выходит на новый этап, открывая новые возможности для роста․ Главная цель всех этих инноваций - интеграция самых передовых решений искусственного интеллекта в опыт наших клиентов для повышения удобства и качества их жизни», - отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Мы работаем над 6G уже несколько лет, возглавляя ряд исследовательских проектов в Европе и по всему миру. ИИ станет неотъемлемой частью 6G, поскольку он может сделать сети радиодоступа более автономными и интеллектуальными, повышая производительность, эффективность, безопасность, надежность и открывая новые возможности», - отметил дoктор Рольф Вернер, старший вице-президент и глава мобильных сетей Европы в Nokia.
В 2024 году Ucom и Nokia подписали официальное соглашение о модернизации сети Ucom по всей Армении в рамках подготовки к общенациональному развертыванию 5G. В течение этого периода Nokia модернизировала базовую фиксированную и мобильную инфраструктуру Ucom, внедрив новую высокопроизводительную транспортную IP-сеть, значительно улучшив качество обслуживания как мобильных, так и фиксированных пользователей, обеспечив более быструю и надежную передачу данных. В результате Ucom теперь управляет самой широкой сетью 5G в Армении, предоставляя более 91,2% населения страны доступ к быстрому и надежному мобильному интернету.