14:32 | 19.07.24 | Նորություններ | 14921
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների աշխարհում արդյունավետ առաջնորդությունը գնալով ավելի կարեւոր է դառնում ընկերությունների հաջողության համար: ՏՀՏ եւ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ղեկավարները պետք է պատրաստ լինեն արագ արձագանքել փոփոխություններին, նորամուծություններին եւ խնդիրներին, որոնք կարող են առաջանալ բիզնես գործունեության ժամանակ։
Viva ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, որը մեծ փորձ ունի տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտում, Հայ-ռուսական համալսարանի եւ Սանկտ Պետերբուրգի պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ կազմակերպած «Ժամանակակից անլար համակարգեր, IoT եւ ցանցեր» խորագրով ամառային ինժեներական դպրոցի շրջանակում հանդես է եկել դասախոսությամբ, որտեղ խոսել է IoT-ի (իրերի ինտերնետի) ոլորտի մասին, ներկայացրել ներդրման պրակտիկ օրինակներ, ինչպես նաեւ թվային վերափոխման դարաշրջանում բիզնես առաջնորդության մոդելը։
«Թվային փոխակերպումը պահանջում է զգալի մարդկային ռեսուրսներ, որոնք կարող են կառավարել նորագույն տեխնոլոգիաները եւ գործընթացները: Այս փոխակերպման առանցքային ասպեկտներից մեկն Իրերի ինտերնետն է (IoT), որը տվյալների փոխանակման համար թույլ է տալիս ֆիզիկական սարքերը միացնել մեկ ցանցի: Այս համակարգերի մշակման, ներդրման եւ պահպանման համար անհրաժեշտ են հմուտ մասնագետներ՝ մեծացնելով նոր հմտությունների եւ կարողությունների պահանջարկը: Այս գործընթացի կարեւորությունը դժվար է գերագնահատել, քանի որ այն հիմք է ստեղծում արհեստական բանականության հետագա զարգացման համար, որն էլ իր հերթին կարող է զգալիորեն բարելավել բիզնես գործընթացներն ու կյանքի որակը։ Այսպիսով, թվային փոխակերպումը, որը խթանում են IoT-ն ու հմուտ թիմը, առանցքային դեր է խաղում գլոբալ մակարդակում նորարարության առաջմղման եւ մրցունակության հարցում: Նման փոփոխությունները ոչ միայն տեխնոլոգիական գործընթաց են, այլեւ գործընթաց, որը կախված է նրանցից, թե ովքեր են այն իրականացնում: Առաջնորդը եւ առաջնորդությունն այդ փոփոխությունների կարեւոր տարրերն են: Կարեւոր է նաեւ, որ նոր բիզնես մոդելներն ու գործընթացները հանգեցնեն նաեւ բիզնես մշակույթի հիմնարար փոփոխությունների՝ զգալի ազդեցություն ունենալով սոցիալ-տնտեսական միջավայրի վրա, ինչը նույնպես պետք է պարզ լինի առաջնորդին եւ ծառայի որպես նոր բիզնես մտածողության հիմք: Այսօրվա հանդիպման թեման բիզնեսի եւ առաջնորդության այս ասպեկտներն են՝ տեսական հիմքերը՝ հիմնված տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում իրական դեպքերի գործնական քննարկումների վրա»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Դասախոսության ընթացքում գլխավոր տնօրենը ներկայացրել է հիմնադրման օրվանից ի վեր Viva-ի կողմից իրականացրած ծրագրերը՝ ուղղված Հայաստանում IoT-ի զարգացմանը։
Viva-ն իրականացնում է «Narrow Band IօT» ցանցի կոմերցիոն փորձնական շահագործում: Այս նեղաշերտ ռադիոհաճախականության տեխնոլոգիան հատուկ ստեղծված է «Իրերի ինտերնետ»-ի (Internet of Things, կրճատ՝ IoT) համար: «Narrow Band IօT» ցանցը նախատեսված է բջջային ցանցերին ինքնավար տարբեր սարքեր ու սարքավորումներ միացնելու համար:
2019 թվականից մինչ օրս ուսանողների եւ ստարտափների համար կրթական ժամանակակից պայմաններ ստեղծելու նպատակով, Viva-ի աջակցությամբ՝ ՏՀՏ գործատուների միության եւ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (ՀԱՊՀ) համատեղ ջանքերով, բուհում բացվել է ՏՀՏ 11 լաբորատորիա։ Դրանցից մեկն ունի IoT ուղղվածություն:

14:32 | 19.07.24 | Новости | 14939
В мире информационных технологий эффективное лидерство становится ключевым для успеха в деятельности компаний. Руководители ИКТ и ИТ-компаний должны быть готовы быстро реагировать на инновации, происходящие изменения и возникающие в процессе деятельности компаний задачи.
Генеральный директор компании Viva Армен Аветисян, имеющий большой опыт работы в сфере информационных и телекоммуникационных технологий (ИКТ), выступил в рамках Летней инженерной школы, организованной совместно с Армяно-Российским университетом и Санкт-Петербургским политехническим институтом. В инженерной школе под названием «Современные беспроводные системы, IoT и сети» Армен Аветисян выступил с лекцией, где поделился своими знаниями об индустрии IoT (Интернета вещей), представил практические примеры внедрения, а также представил модель лидерства бизнеса в эпоху цифровой трансформации.
Цифровизация влечет за собой изменение бизнес-моделей и процессов и тем самым приводит к более масштабным социально-экономическим, общественным и прочим изменениям. Бизнес-лидер должен уметь определять актуальные проблемы, формировать видение, создавать команду и ставить цели, соответствующие требованиям времени.
«Цифровая трансформация требует значительного кадрового потенциала, способного управлять новейшими технологиями и процессами. Одним из ключевых аспектов этой трансформации является Интернет вещей (IoT), который позволяет объединить физические устройства в единую сеть для обмена данными. Квалифицированные специалисты необходимы для разработки, внедрения и поддержания этих систем, что усиливает спрос на новые навыки и компетенции. Важность этого процесса сложно переоценить, так как он создает основу для дальнейшего развития искусственного интеллекта, который, в свою очередь, может значительно улучшить бизнес-процессы и качество жизни. Таким образом, цифровая трансформация, поддержанная IoT и квалифицированными кадрами, играет ключевую роль в инновационном прогрессе и конкурентоспособности на глобальном уровне. Подобные изменения это не только технологический процесс, но и процесс зависящий от тех, кто его драйвит. Лидер и лидерство – важный элемент этих изменений. Немаловажно и то, что новые бизнес-модели и процессы также приводят к фундаментальным изменениям бизнес-культуры, со значимым влиянием на социально-экономическую среду, что также должно быть понятно лидеру и служить основой для нового бизнес-мышления. Темой сегодняшней встречи являются эти аспекты бизнеса и лидерства – теоретические основы, подкрепленные практическими обсуждениями на основе реальных кейсов в сфере информационных и коммуникационных технологий», - сказал Армен Аветисян, генеральный директор Viva.
В ходе лекции генеральный директор компании также представил реализуемые компанией Viva программы, направленные на развитие Интернета вещей в Армении. Внедренная компанией сеть узкополосного интернета вещей (NB-IoT) проходит экспериментальную коммерческую эксплуатацию. Эта радиочастотная технология специально разработана для интернета вещей (IoT). Сеть NB-IoT предназначена для подключения различных автономных устройств и оборудования к мобильным сетям.
С 2019 года по настоящее время в целях обеспечения современных условий обучения для студентов и стартапов, при поддержке Viva, совместными усилиями Союза работодателей ИКТ и Национального политехнического университета Армении (НАПУ), в университете были открыты 11 лабораторий ИКТ, одна из которых ориентирована на дисциплину по Интернету вещей.