17:03 | 07.10.22 | Նորություններ | 7492
Հոկտեմբերի 6-ին Թումո կենտրոնում տեղի է ունեցել DISQO-ի՝ տարվա ամենամասշտաբային միջոցառումը, որի համար Հայաստան էր ժամանել ընկերության ղեկավարների թիմը։ «Scaling Up: People, Tech, Product» խորագիրը ստացած հանդիպման ընթացքում նրանք լսարանի հետ են կիսվել տարիների փորձով ու ներկայացրել ընկերությունների հիմնական մարտահրավերները մասշտաբային դառնալու ճանապարհին։
iTel.am-ը ներկայացնում է հանդիպման մանրամասները։
Ձեռքբերումների վերադարձը համայնքին
Միջոցառման սկզբում DISQO-ի համահիմնադիրներ Դրո Քոչարյանը եւ Արմեն Աճեմյանը հարցուպատասխանի միջոցով քննարկեցին, թե ինչ է ընկերության վենչուրային կարգավիճակը, ինչ քայլ է անհրաժեշտ կատարել սկզբնավորման վաղ շրջանում եւ ինչպես է պետք փոխել բիզնեսի հանդեպ վերաբերմունքը, երբ ընկերությունը սկսում է ընդարձակվել։
«Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտում այժմ ընթացող գործընթացները շատ հետաքրքիր են։ Մի շարք ընկերություններ են հասունանում, շատ են քննարկումներն ու հանդիպումները ստարտափների զարգացման նախնական փուլերի մասին։ Միեւնույն ժամանակ մենք տեսնում ենք ընկերությունների, որոնք սկսում են մեծանալ։ Մեր միջոցառման նպատակը հենց դա էր՝ կիսվել մեր փորձով, թե ինչպես է փոքր ստարտափը դառնում մեծ ընկերություն։ Ընկերության ձեւավորման վաղ շրջանում շատ բաներ 0-ից ես ստեղծում, փորձում ես հասկանալ, թե ինչը ոնց է աշխատում, մինչդեռ ընդարձակման ժամանակ սովորում ես նույն գործողությունները 100 անգամ ավելի արագ ու արդյունավետ անել»,- ասել է Արմեն Աճեմյանը՝ հույս հայտնելով, որ իրենց փորձով փոխանակվելը կօգնի նոր ընդարձակվող ընկերություններին խուսափել մի շարք սխալներից։
Արմեն Աճեմյանը Արմեն Աճեմյանը
Նա հավելել է, որ նման ձեւաչափով շփումներն իրենց համար եւս օգտակար են․ «Հարցուպատասխանի արդյունքում մենք ավելի լավ ենք ճանաչում մարդկանց ու մշակույթը, ինչի շնորհիվ էլ կարող ենք հասկանալ՝ ինչը պետք է ավելի լավ անենք հաջողության հասնելու համար»։
Դրո Քոչարյանն էլ ընդգծել է, որ դեռեւս զարգացման սկզբնական փուլում գտնվող ընկերություններին աջակցելով ու սեփական սխալներով ընկալված դասերը փոխանցելով՝ նրանք իրենց շնորհակալությունն են հայտնում հայաստանյան ՏՏ համայնքին։
Դրո Քոչարյանը Դրո Քոչարյանը
«Մենք իսկապես շատ ոգեւորված ենք, որ կարող ենք տարիների ընթացքում մեր սովորած դասերով կիսվել մի համայնքի հետ, որը 2018 թվականի DISQO-ի երեւանյան գրասենյակի բացումից ի վեր աջակցել է մեզ։ Սա մեզ համար երախտապարտ լինելու միջոց է։ Հայաստանում տեխնոլոգիական միջավայրն արագ առաջ է ընթանում, եւ մենք երախտապարտ ենք, որ այս պատմության մի մասնիկն ենք»,- հավելել է նա։
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանի խոսքով՝ միջոցառումը կարեւոր է նաեւ Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի մասնագետներին հաջողված օրինակների եւ փորձի փոխանցման տեսանկյունից. «Նման օրինակները տալիս են մտածելու եւ զարգանալու հեռանկարներ, ինչպես նաեւ դիրքավորում Հայաստանը աշխարհի տեխնոլոգիական ոլորտում»:
DISQO-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Թանիա Սահակյանն էլ հավելել է. «Չնայած սահմանին ներկայիս լարված իրավիճակին, կարեւորելով DISQO-ի` Հայաստանում ոլորտային ներդրումներ անելու շարունակականությունը` ընկերության ղեկավար թիմը որոշում կայացրեց գալ Հայաստան եւ տեխնոլոգիական համայնքի համար իրականացնել այս միջոցառումը, որի նպատակն է ոլորտի մասնագետներին եւ ընկերություններին փոխանցել սեփական փորձը եւ հաջողության հասնելու ուղիների քարտեզը»:
Փոխակերպումները փոքրից մեծին անցնելիս
Միջոցառման քննարկումները երեք հիմնական թեմայի շուրջ էին՝ աշխատանքային մշակույթ, տեխնելոգիա և պրոդուկտ։ Բանախոսներից Քեւին Ուիթչերն (VP, Product/Enterprise Apps, DISQO) իր ելույթում ներկայացրել է մեկ պրոդուկտից հարթակ դառնալու ճանապարհի մարտահրավերները՝ խոսելով ամենաբարդ ու մարտահրավերային գործոնների մասին։
Քեւին Ուիթչերը Քեւին Ուիթչերը
«Ստարտափները շատ տարբեր կերպ կարող են զարգանալ, դու երբեք չգիտես՝ ինչ կլինի հաջորդիվ, սակայն բաներ կան, որ անփոփոխ են մնում։ Դրանցից առաջնայինը հաճախորդի կարիքների մասին խորքային պատկերացումներ ունենալն է՝ անկախ նրանից, թե ինչ չափի ընկերություն ես։ Կարծում եմ, որ այս հարաբերություններում վստահությունը մշտապես պետք է երկկողմանի լինի։ Եթե ընկերությունը նախկինում ստեղծել է լավ պրոդուկտներ, նոր հաճախորդը պետք է վստահի այդ տվյալներին։ DISQO-ի մոտեցման դեպքում սա շատ գեղեցիկ է հյուսվում, քանի որ մենք աշխատում ենք ուղիղ սպառողների հետ եւ այդ կերպ ստեղծում փոխադարձ վստահության միջավայր մեր հաճախորդների ու նրանց սպառողների միջեւ»,- iTel.am-ի հետ զրույցում նշել է նա։
Շարունակելով Քեւին Ուիթչերի ելույթի թեման՝ Նիկոլաս Ուիվերը (VP, Engineering, DISQO) խոսել է պրոդուկտից հարթակ դառնալու ճանապարհի ինժեներական մարտահրավերների մասին։
Նիկոլաս Ուիվերը Նիկոլաս Ուիվերը
«Ստարտափներում շատ բաղադրիչներ աշխատում են միայն փոքր լինելու պարագայում, իսկ երբ սկսում ես ընդարձակվել, դա աղետի է վերածվում։ Նման դեպքերում շատ տեղին է բարակ ոտքերով շան զուգահեռը․ շունը գիրանում է, սակայն ոտքերը բարակ են մնում ու այդպես չի կարողանում այլեւս արագ վազել։ Այս իրավիճակից խուսափելու համար պետք է ներդրում կատարել 3 հիմնական փոփոխության ուղղությամբ՝ մտածողություն, տաղանդ եւ հաղորդակցություն։ Եթե ստարտափի պարագայում դուք նստած եք մեկ սենյակում ու այդտեղ որոշումներ եք ընդունում, հասկանում հնարավորություններն ու լուծումները, ապա ընդլայնվելիս գործընթացներն այնքան են բարդանում, որ պետք է համակարգ ստեղծել, ենթակառուցվածքներ ու համայնք՝ զուգահեռաբար կարողանալով մարդկանց պահել ներգրավված որոշումների կայացման ու լուծումների ներդրման գործընթացներին։ Միեւնույն ժամանակ թիմի անդամները եւս պետք է մասնագիտական նոր մակարդակ ձեռք բերեն»,- մանրամասնել է նա։
Համագործակցային միջավայրի դերը
Լավ մասնագետների դերը մշտապես կարեւոր է, սակայն նրանց աշխատանքի արդյունավետության մեջ մեծ դեր ունի համագործակցային համապատասխան միջավայրը։
«Վերջին տարիների ընթացքում միասին հավաքվելու գաղափարը շատ է փոփոխվել։ Բազմաթիվ ընկերություններ դեռեւս փորձում են հասկանալ աշխատանքի հեռավար կամ հիբրիդային ձեւերը եւ այն, թե ինչպես են դրանք փոխվում ժամանակի ընթացքում։ Կարծում եմ՝ այս տեսանկյունից շատ կարեւոր է մշտապես վստահ լինել՝ դու ճիշտ մասնագետի ես աշխատանքի ընդունել։ Ինչքան ընկերությունը մեծանում է, այնքան գործընթացները բարդանում են, եւ պետք է կարողանալ միասին հավաքվել՝ լուծելու առկա մարտահրավերները։ Գործընթացների բարդացմանը զուգընթաց՝ դու այլեւս չես կարող աշխատել որպես մեկ թիմ, որովհետեւ մյուս թիմերի աշխատանքի արդյունավետությունից քո աշխատանքը եւս կախված է, եւ պետք է ունենալ այդ համագործակցային միջավայրը, որտեղ մարդիկ կհավաքվեն ու միասին կկերտեն հաջողությունը»,- նշել է Արմեն Աճեմյանը։
Հանդիպման ավարտին ներկաները բանախոսների հետ ազատ շփվելու հնարավորություն են ունեցել՝ հաստատելով նոր կապեր ու ստանալով հուզող հարցերի պատասխանները։

17:03 | 07.10.22 | News | 5090
DISQO’s biggest event of the year – “Scaling Up: People, Tech, Product” – took place on October 6 in Tumo Center in Yerevan, bringing together the global leadership team of DISQO who arrived in Armenia to participate in the event.
During the meetup, the leadership team shared their years-long experience and presented the main challenges the companies are facing on their way to scaling up.
iTel.am presents the results of the meeting.
Giving back to the community
At the beginning of the event, Co-Founders of DISQO Drew Kutcharian and Armen Adjemian discussed what the venture status of the company was, what steps should be taken in the early stages of formation and how to change the attitude towards business when the company begins to expand.
“The processes currently ongoing in Armenia’s technological sector are very interesting. A number of companies are maturing, many discussions and meetings are held about the initial stages of the development of startups. At the same time, we see companies that are starting to grow. The goal of our event was to share our experience of how a small startup becomes a big company. In the early stages of formation of a company, you create many things from scratch, you try to understand how things work. Still, when scaling up you learn to do the same actions 100 times faster and more efficiently,” Armen Adjemian said, expressing hope that exchange of their experience will help newly expanding companies avoid a number of mistakes.
He added that contacts in this format are useful for them too. “As a result of the question-and-answer session, we get to know people and culture better which helps us understand what we need to do better in order to succeed.”
Drew Kutcharian emphasized that by supporting the companies in the initial stage of development and sharing their own mistakes, DISQO expresses gratitude to the Armenian tech community.
“We are really excited to be able to share the lessons we have learned over the years with a community that has supported us since the opening of DISQO’s office in Yerevan in 2018. This is a way for us to be grateful. The technological environment in Armenia is advancing rapidly, and we are grateful to be a part of this history,” he added.
Hayk Chobanyan, CEO of the Union of Advanced Technology Enterprises, highlighted the event in terms of transferring the successful models and experience to the tech specialists of Armenia: “Such examples provide perspectives for thinking and evolving as well as positioning Armenia in the global technological sector.”
Tania Sahakian, regional director of DISQO’s office in Armenia, added: “Despite the current tense situation at the border, the company’s leadership team, emphasizing the continuation of DISQO’s investments in Armenia, decided to come and conduct this event for the technological community to transfer its own experience and a roadmap to success to the specialists and companies of the sector.”
Scaling up
The event focused on three key topics – work culture, technology and product. One of the speakers, Kevin Whitcher (VP, Product/Enterprise Apps, DISQO), presented the challenges on the way from a single product to a platform and spoke about the most difficult and challenging factors.
“Startups can evolve in very different ways, you never know what will happen next, but there are things that remain unchanged. The most important thing is a deep understanding of the customer’s needs, no matter what size you are. I think that trust in these relations should always be bilateral. If the company created good products in the past, the new customer should trust that data. In the case of DISQO’s approach, this is woven very nicely, because we work directly with consumers and thereby create an environment of mutual trust between our customers and their consumers,” he said, speaking with iTel.am.
In continuation of the topic Kevin Whitcher referred to, Nicholas Weaver (VP, Engineering, DISQO) talked about the engineering challenges of the “journey” from product to platform.
“In startups, many components work only when they are small, and when you start scaling up, it turns into a disaster. In such cases, the analogy of a dog with thin legs is very appropriate: the dog gains weight, but its legs remain thin, and it can no longer run fast. To avoid this situation, you need to make changes in 3 main directions: thinking, talent and communication. If, in the case of a startup, you sit in one room and make decisions there, understand opportunities and solutions, when scaling up, the processes become so complicated that you need to create a system, infrastructure and community, simultaneously being able to keep people involved in the decision-making and solution implementation processes. At the same time, team members should also gain a new professional level,” he specified.
The role of collaborative environment
The role of professional talents is always important, but the collaborative environment is key to their work efficiency.
“In recent years, the idea of coming together has significantly changed. Many companies are still trying to understand remote or hybrid forms of work and how they are changing over time. I think from this point of view it is very important to always be sure that you have hired the right talent. The more a company grows, the more complicated the processes become, and it is necessary to be able to come together to solve the existing challenges. As the processes become more complicated, you can no longer work as a single team, because your work also depends on the efficiency of other teams, and you need to have that collaborative environment where people will gather and create success together,” Armen Adjemian said.
At the end of the event, the participants had an opportunity of networking with the speakers, establishing new contacts and getting answers to topical issues.