10:51 | 19.05.20 | Նորություններ | 18339
Եվրոպական միությունը եւ Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում են ստարտափ ընկերությունների զարգացմանն ուղղված նոր ծրագրին, որն իրականացնում է Հայաստանի ստարտափ ակադեմիան:
Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի առաջին Traction ծրագրի համար արդեն ընդունվում են հայտադիմումներ։ 10-շաբաթյա ծրագիրը միտված է օգնելու պրոդուկտ ունեցող եւ արդեն իսկ որոշակի արդյունքներ գրանցած ստարտափներին արագացնել իրենց աճը եւ ներդրումներ ներգրավել։
Ծրագիրն իրականացվում է «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի կողմից՝ Եվրոպական միության ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ներքո Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (German Development Cooperation-GIZ) կողմից իրականացվող «Տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ։ Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ-ը միացել է նախաձեռնությանը որպես կորպորատիվ գործընկեր եւ աջակից։
Traction ծրագիրը առաջարկում է վաճառքի (Sales), աճի հաքինգի (Growth Hacking) եւ ներդրումների ներգրավման (Fundraising) մենթորություն եւ անհատական զարգացման ծրագիր։
10-շաբաթյա ծրագրի ընթացքում մասնակից ստարտափները հնարավորություն կունենան անմիջականորեն աշխատել վաճառքի եւ աճի հաքինգի (Growth Hacking) ասպարեզում առաջատար մասնագետների հետ, սահմանել եւ հաստատել իրենց աճի հնարավոր ուղիները, կատարելագործել եւ վավերացնել իրենց ռազմավարությունները եւ ստանալ աջակցություն` միջազգային շուկաներում ընդլայնվելու համար։
Յուրաքանչյուր մասնակից ընկերություն կանցնի կարիքների հիման վրա մշակված անհատական զարգացման ծրագիր եւ կունենա շաբաթական կամ երկշաբաթյա հանդիպումներ մենթորների հետ։ Բոլոր այն ստարտափները, որոնք համապատասխանում են հետեւյալ չափանիշներին, կարող են դիմել ծրագրին․
- Հասցրել են ցուցաբերել որոշակի վաղ արդյունք (եկամտի, վաճառքի, օգտատերերի բազայի եւ այլնի առումով),
- Գործարկել են պրոդուկտը (կամ ունեն MVP/նախատիպ) կամ պատրաստ են գործարկելու այն մինչեւ մայիսի 31-ը,
- Ներգրավել են նվազագույնը 20,000 եվրո` դրամաշնորհների, «հրեշտակ» ներդրումների, վենչուրային ֆինանսավորման տեսքով կամ սեփական միջոցներով, կամ արդեն եկամուտներ են գեներացնում (ոչ պարտադիր, բայց նախընտրելի),
- Նախկինում մասնակցել են որեւէ այլ ինկուբացիոն կամ նախաաքսելերացիոն ծրագրի (ոչ պարտադիր, բայց նախընտրելի)։
«Քաթըլիսթ» հիմնադրամի համահիմնադիր Աշոտ Արզումանյանը նշել է. «Traction ծրագիրը բխում է էկոհամակարգում այլ մակարդակի ծրագիր ունենալու անհրաժեշտությունից։ Ծրագիրը մշակված է այն ընկերությունների համար, որոնք աշխատում են ներդրումներ ներգրավելու եւ աճի կամ վաճառքների ռազմավարություն
մշակելու ուղղությամբ: Մենք ուրախ ենք օգնել այդ ընկերություններին աճել եւ ընդլայնվել Հայաստանի սահմաններից դուրս»։
ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի թիմի ղեկավար Յոհաննա Միխայելա Վեբերը Ստարտափ ակադեմիայի այս նոր ծրագիրը համարում է բացառիկ հնարավորություն Հայաստանում գտնվող այն ստարտափների համար, որոնք պատրաստ են հաջորդ մեծ քայլը կատարել եւ դուրս գալ համաշխարհային ասպարեզ։
«ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնությունը աջակցել է Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգին 2016 թվականից ի վեր՝ տրամադրելով շուրջ 1․28 մլն եվրո ներդրում դրամաշնորհների եւ տեխնիկական աջակցության ձեւով, ներառյալ` Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի առաջին 4 փուլերը, որոնք իրականացվել են մեր վստահելի գործընկեր «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի կողմից: Հետեւաբար, մենք ուրախությամբ շարունակում ենք այս աջակցությունը՝ նպատակ ունենալով բացել հայկական նորաստեղծ ձեռնարկությունների զարգացման նոր հեռանկարներ»,- նշել է նա:
«Վերջին տարիներին մենք Հայաստանում նկատել ենք ստարտափների կտրուկ աճ: Եղել են ինչպես հաջողակ նախաձեռնություններ, այնպես էլ ձախողումներ: Նախաձեռնողականությունն ու ստեղծագործական գործունեությունը խիստ կարեւոր են, եւ, այսուհանդերձ, ոչ բավարար հաջող մեկնարկի համար: Վիվա-ՄՏՍ-ը միանում է այս կարեւոր նախագծին, որի նպատակն է աջակցել ստարտափներին անցնելու զարգացման հաջորդ փուլ, որպեսզի դրանք վերածվեն կայուն բիզնես կառույցների եւ ներգրավեն միջազգային ներդրումներ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս նոր ծրագիրը էականորեն տարբերվում է նախորդներից․ մենք նպատակ ունենք ակտիվ աշխատանք ծավալել պրոֆեսիոնալ մենթորների հետ, ովքեր ընտրված ընկերությունների հետ կմշակեն համապատասխան ռազմավարություններ, - նշում է «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի համահիմնադիր Համբարձում Քաղկեցյանը, - Այս
կառուցվածքը հնարավորություն կտա մասնակիցներին ավելի սերտորեն համագործակցել մենթորների հետ եւ առավելագույն արդյունք ստանալ համագործակցությունից»։
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը մայիսի 31-ն է, որին կհետեւեն հարցազրույցները մասնակից ընկերությունների ցուցակը վերջնականացնելու համար։ Մինչ այդ, Տեղեկատվական հանդիպում տեղի կունենա մայիսի 25-ին (հանդիպման համար գրանցումը հասանելի է այստեղ)։ Ծրագիրը, ինչպես նաեւ տեղեկատվական հանդիպումը իրականացվելու են հեռահար եղանակով՝ COVID-19 համաճարակի բռնկման եւ երկրում հայտարարված արտակարգ դրությամբ պայմանավորված։

10:51 | 19.05.20 | News | 18131
The first Traction programme of Armenia Startup Academy - a 10-week mentorship-based programme designed to help companies at post-prototype stage with early traction to accelerate their growth and raise their first or follow-on rounds, accepts applications.
The programme is implemented by Catalyst Foundation supported by the European Union’s EU4Business “Technology Development for Armenia” project implemented by GIZ. Viva-MTS, Armenia’s leading telecommunications operator joins the initiative as a corporate partner and supporter.
The Traction Programme will offer hands-on transformative mentorship in Sales, Growth Hacking and Fundraising. Over the 10 weeks of the programme, participating startups will have the opportunity to work closely with leading professionals in Sales and Growth Hacking, establish their growth frameworks, refine and validate their strategies and get support for expanding in international markets. Each participating company will pass through a need-based individual development programme and have weekly or biweekly meetings with the mentors.
All startups that identify themselves in the following categories are welcome to apply:
- Managed to gain early traction (in terms of revenue, sales, user base, etc.);
- Have already launched the product (or an MVP/working prototype) or at least ready to launch by May 31st;
- Have raised a minimum of €20K funding in the form of grants, angel or VC financing, or bootstrapping, or is already generating revenue (not mandatory, but preferable)
- Previously graduated from an incubation/pre-acceleration programme (not mandatory, but preferable).
Ashot Arzumanyan, Co-founder at Catalyst Foundation said, “We see the Traction Programme as a response to an existing need in the ecosystem for a next-level programme. We designed the program for companies that are working on raising investment and establishing effective growth or sales frameworks. We are thrilled to help these companies to expand and grow beyond Armenia”.
Johanna Michaela Weber, Team leader of EU4Business Technology Development for Armenia project considers the advanced level of Startup Academy Programme as an exclusive opportunity offered to Armenian startups ready to step to the next level of growth leading them to the global stage: “EU4Business has been supporting Armenian startup ecosystem since 2016 onwards having contributed about EUR 1.28 mln. as direct funding in form of grants and technical support, including the establishment of the Armenia Startup Academy and its first 4 cycles implemented by our entrusted partner Catalyst Foundation. Hence, we gladly continue this support aiming at opening new prospects of development for Armenian startups”, she said.
“During the recent years we have experienced a rapid growth of start-ups in Armenia. There have been both successful undertakings and failures. Initiative and creativity alone are critically important, and yet, not sufficient conditions for setting up a successful start-up. Viva-MTS joins this important project aimed at pushing the development of start-ups to the next stage, for them to grow into sustainable business structures, attractive for international investment,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“This new programme is different from our previous batches in a sense that we aim to heavily engage some high profile mentors in order to set up relevant growth frameworks for selected companies,” stated Hambardzum Kaghketsyan, co-founder at Catalyst Foundation, “This structure allows participants to have deeper exposure to the mentors’ unique expertise and get the maximum out of the mentorship process.”
The Call for Applications will be open until May 31, 2020. After the screening of applications, interviews will follow to finalize the roster of participating companies. Meanwhile, an Information Session will be held on May 25th. The programme as well as the Info session will be held remotely on account of COVID-19 outbreak and the state of emergency in the country. More information about the programme can be found here.