12:48 | 27.05.19 | Նորություններ | 8834
Հունիսի 24-28-ը ՀՀ կառավարության, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի եւ Ինժեներական ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ Երեւանում եւ Վանաձորում կանցկացվի «Հայաստան - Ինժեներական շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը:
Շաբաթվա ընթացքում նախատեսվում են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի եռօրյա նեղ մասնագիտական սեմինարներ, ցուցադրություններ եւ փորձի փոխանակմանն ուղղված միջոցառումներ։
Շաբաթը կամփոփվի հունիսի 28- ին՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում, որտեղ կկայանա Շաբաթվա արդյունքների քննարկում՝ պետական ու մասնավոր կառույցների ներկայացուցիչների եւ փորձագետների ներգրավմամբ, ինժեներական լուծումների ցուցահանդես եւ լավագույն սկսնակ ընկերությունների ներկայացումներ։
«Նմանատիպ միջոցառումները կարեւոր են, քանի որ դիրքավորում են Հայաստանը որպես բարդ եւ ամբողջական ճարտարագիտական լուծումներ առաջարկող երկիր: Հատկապես Ինժեներական քաղաքի հիմնման այս փուլում ավելի քան կարեւոր է, որ Հայաստան ժամանեն արտերկրի մասնագետներ՝ քննարկելու տեխնոլոգիական ոլորտի վերջին զարգացումները եւ դրանք կիրառելու հնարավորությունները: «Հայաստան-Ինժեներական շաբաթի» հեռահար նպատակներից մեկն էլ դեպի Հայաստան նոր ընկերությունների ուղղորդումն է»,- նշել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
««Հայաստան-Ինժեներական շաբաթը» բարձր տեխնոլոգիական հարթակ է, որը Հայաստան կբերի ինժեներների՝ քննարկելու համաշխարհային մարտահրավերներն այնպիսի ուղղություններում, ինչպիսիք են ինքնակառավարվող տրանսպորտային միջոցներ, կիսահաղորդիչների նախագծումն ու թեստավորումը, 5G-ն, արդյունաբերական IOT-ը, արհեստական բանականությունը եւ դրանց դերը 4-րդ արդյունաբերական դարաշրջանի կառուցման ճանապարհին,»,- ընդգծել է Ինժեներական ասոցիացիայի տնօրեն Վարդան Ալեքսանյանը:
«Հայաստան-Ինժեներական շաբաթ» միջոցառումների գործընկերներն են՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը (ՎՏԿ), YEA Engineering-ը, PMI Science/Ֆիլիպ Մորիս Հայաստանը, Ինժեներական քաղաքը (EC), Նեյշընըլ Ինսթրումենթսը (NI), Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնը (ՆԼՏԿ), Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը (ԳՏԿ), Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը (AITC), Մոբայլ լուծումների ԵԿԱ տարածաշրջանային լաբորատորիան (mLab ECA), Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը (ՀԱՊՀ), Հայաստանի ազգային ինժեներական լաբորատորիաները (ANEL), Մայքրոսոֆտ ինովացիոն կենտրոնը (MIC)։
Միջոցառումների պաշտոնական բացման արարողությունը կկայանա հունիսի 24-ին Երեւանում, իսկ շաբաթը կամփոփվի հունիսի 28-ին՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում (ՎՏԿ) արդեն երրորդ անգամ կազմակերպվող Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդեսով:
«Հայաստան - Ինժեներական շաբաթ»-ը կհամախմբի շուրջ 500 մասնակցի՝ աշխարհի տարբեր երկրների պետական, գիտահետազոտական, կրթական, դոնոր կազմակերպություններից, նորաստեղծ եւ կայացած ինժեներական ընկերություններից։
30 տեղական եւ միջազգային կազմակերպություններ կներկայացնեն իրենց արտադրանքը, լուծումներն ու ծառայությունները՝ շաբաթվա ընթացքում կազմակերպվող ցուցահանդեսային հատվածներում, որոնց ակնկալվում է 1000-ից ավել այցելու:

12:48 | 27.05.19 | News | 7242
On 24-28 June, 2019, a series of events featured under the “Armenia Engineering Week” headline will be held in Yerevan and Vanadzor by the initiative of the Government of Armenia, Enterprise Incubator Foundation, and Engineering Association.
Professional seminars, presentations, experience exchanging events in high-tech related areas are envisaged to take place for three days in the scope of the Week. The “Armenia Engineering Week” will conclude on 28 June, 2019, at Vanadzor Technology Center where discussion on results of the Week with participation of experts and representatives of public and private sector, as well as engineering solutions expo and best start-up showcase will be held.
“These kinds of events are important as they position Armenia as a country offering complex and complete engineering solutions. Especially in this stage of founding Engineering City, it is more than important to bring to Armenia specialists from abroad to discuss the latest developments of the technological sector and ways to implement them. One of the long-term prospects of the “Armenia Engineering Week” is to bring new companies to Armenia,” noted Enterprise Incubator Foundation Director Bagrat Yengibaryan.
““Armenia Engineering Week” is a high-tech platform that will bring engineers to Armenia to discuss global challenges in directions such as semiconductor testing and design, 5G, Industrial IOT, Artificial Intelligence and their role in the process of building the 4th industrial era,” added Vardan Aleksanyan, Director of the Engineering Association.
“Armenia Engineering Week” is organized in partnership with Vanadzor Technology Center (VTC), YEA Engineering, PMI Science/ Philip Morris Armenia, Engineering City (EC), National Instruments (NI), Innovative Solutions and Technologies Center Armenia (ISTC), Gyumri Technology Center (GTC), Armenian-Indian Center for Excellence in ICT (AITC), Regional Mobile Application Laboratory for ECA (mLab ECA), National Polytechnic University of Armenia (NPUA), Armenian National Engineering Laboratories (ANEL), Microsoft Innovation Center (MIC).
The official opening ceremony of the “Armenia Engineering Week” will take place at 10:00 a.m. on 24 June, 2019, at the Armenia Marriott Hotel, Tigran the Great ballroom. The “Armenia Engineering Week” will conclude on 28 June, 2019, with the Engineering forum-expo to start at 11:00 a.m. and will be held at Vanadzor Technology Center for the third time.
Engineering Week will bring together about 500 participants from different countries of the world, including representatives of engineering and technology sectors from state, science and research, educational, donor organizations, start-up/accomplished engineering companies.
30 local and foreign organizations will present their products, solutions and services at the expo section organized during the week that is expected to attract more than 1,000 visitors.