16:41 | 24.01.13 | Նորություններ | 3408
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Սինոփսիս Արմենիա-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն այսօր ամփոփել են 2012-ին ՏՀՏ ոլորտում ընկերությունների համատեղ իրականացրած ծրագրերը` նշելով, որ դրանք կշարունակվեն նաեւ 2013-ին:
«Սա համագործակցության պարզ օրինակ է: Մեր տնտեսությունում կան բազմաթիվ ընկերություններ, որոնց կողմից նմանատիպ համագործակցության նախաձեռնությունը տնտեսությունում հսկայական դրական արդյունքներ կարող է գրանցել: Բիզնեսը միայն եկամուտներ ունենալու համար չէ, այն պետք է պատասխանատվություն ունենա երկրի տնտեսության, հասարակության առջեւ»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Երկու ընկերություններ, որոնք առանձին իրականացնում են բազում ծրագրեր, որոշեցին իրենց ջանքերն ու հնարավորությունները համախմբել համատեղ ծրագրեր իրականցվելու գործով, որոնք միտված կլինեն տաղանդաշատ պատանիների բացահայտման, խրախուսման, նորագույն կրթական ծրագրերի հիմնման եւ ՏՀՏ տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների զարգացման առումով: Նման ծրագրերն արդեն 5-ն են, դրանց հաջողությունը հույս է ներշնչում ապագայում համատեղ այլ ծրագրեր ունենալու համար»,- ասել է Հովիկ Մուսայելյանը:
2012-ին իրականացված համատեղ ծրագրերի թվում նշվել են Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադան, ՏՀՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը, Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայում համատեղ կրթական ծրագրի իրականացումը ` Միկրոէլեկտրոնիկան կապի համակարգերում մասնագիտությամբ, ՏՏ ոլորտում լավագույն կառավարիչների մրցույթը:
2013-ին այս ծրագրերը շարունակելու ուղղությամբ պայմանավորվածություն կա, որի համար նախատեսվել է մոտ 70 մլն դրամ: Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքով, կլինեն համագործակցության նաեւ նոր ծրագրեր, որոնց մասին դեռ վաղ է խոսել:
ՏՀՏ ոլորտում մի շարք հեռանկարային ծրագրերի իրականացման նպատակով 2012 թ-ին ՎիվաՍել ՄՏՍ-ը ներդրել է 75 մլն դրամ:

16:41 | 24.01.13 | News | 3368
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and Synopsis Armenia Director Hovik Musayelyan summed up the joint programs implemented in the telecommunication sector in 2012 noting that they will continue in 2013 as well.
"It's a simple example of cooperation. There are numerous companies in our economy and the initiative of such a cooperation may yield huge results for our economy. Business is not only for having profits, it should bear responsibility for the country's economy and toward the society", noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
"Two companies which separately implement various programs decided to join their efforts and potential to implement joint programs aimed at revealing talented young people, encouraging them, establishing innovative educational programs and developing the technological infrastructure of the telecommunication sector. There are already 5 such programs and their success inspires hope to have other joint programs in the future", said Hovik Musayelyan.
International Microelectronics Olympiad, Armenian President's Award for World Contribution in the Telecommunication Sector, implementation of joint educational programs in the microelectronics communication systems specialization in the European Regional Academy, contest of best managers in IT sphere were noted among the programs implemented in 2012.
There is an agreement on continuing the programs in 2013 and about AMD70mln was allocated to this end. According to Ralph Yirikian, there will also be new cooperation programs but it's still early to speak about them.
VivaCell-MTS invested AMD75mln to implement a number of promising programs in the telecommunication sphere as of 2012.