16:41 | 24.01.13 | Նորություններ | 3408
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Սինոփսիս Արմենիա-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն այսօր ամփոփել են 2012-ին ՏՀՏ ոլորտում ընկերությունների համատեղ իրականացրած ծրագրերը` նշելով, որ դրանք կշարունակվեն նաեւ 2013-ին:
«Սա համագործակցության պարզ օրինակ է: Մեր տնտեսությունում կան բազմաթիվ ընկերություններ, որոնց կողմից նմանատիպ համագործակցության նախաձեռնությունը տնտեսությունում հսկայական դրական արդյունքներ կարող է գրանցել: Բիզնեսը միայն եկամուտներ ունենալու համար չէ, այն պետք է պատասխանատվություն ունենա երկրի տնտեսության, հասարակության առջեւ»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Երկու ընկերություններ, որոնք առանձին իրականացնում են բազում ծրագրեր, որոշեցին իրենց ջանքերն ու հնարավորությունները համախմբել համատեղ ծրագրեր իրականցվելու գործով, որոնք միտված կլինեն տաղանդաշատ պատանիների բացահայտման, խրախուսման, նորագույն կրթական ծրագրերի հիմնման եւ ՏՀՏ տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների զարգացման առումով: Նման ծրագրերն արդեն 5-ն են, դրանց հաջողությունը հույս է ներշնչում ապագայում համատեղ այլ ծրագրեր ունենալու համար»,- ասել է Հովիկ Մուսայելյանը:
2012-ին իրականացված համատեղ ծրագրերի թվում նշվել են Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադան, ՏՀՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը, Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայում համատեղ կրթական ծրագրի իրականացումը ` Միկրոէլեկտրոնիկան կապի համակարգերում մասնագիտությամբ, ՏՏ ոլորտում լավագույն կառավարիչների մրցույթը:
2013-ին այս ծրագրերը շարունակելու ուղղությամբ պայմանավորվածություն կա, որի համար նախատեսվել է մոտ 70 մլն դրամ: Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքով, կլինեն համագործակցության նաեւ նոր ծրագրեր, որոնց մասին դեռ վաղ է խոսել:
ՏՀՏ ոլորտում մի շարք հեռանկարային ծրագրերի իրականացման նպատակով 2012 թ-ին ՎիվաՍել ՄՏՍ-ը ներդրել է 75 մլն դրամ:

16:41 | 24.01.13 | Новости | 3366
Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян и директор Синопсис Армения Овик Мусаелян подвели сегодня итоги выполненных в 2012 году программ в сфере IT и отметили, что они продолжатся также в 2013 году.
"Это яркий пример сотрудничества. В нашей экономике есть много компаний, инициатива подобного сотрудничества которых может иметь огромный положительный экономический результат. Бизнес не только для того, чтобы иметь доходы, он должен быть ответственен перед экономикой, обществом страны",- отметил генеральный директор ВиваСелл- МТС Ральф Йирикян.
"Две компании, которые отдельно выполняют множество проектов, решили объединить свои усилия и программы для осуществления совместных проектов, которые будут направлены на выявление, стимулирование талантливой молодежи, создание современных образовательных технологий и развитие ИКТ инфраструктур. Таких программ уже 5, и их успех дает надежду инициировать другие проекты в будущем", - сказал Овик Мусаелян
Среди выполненных в 2012 году совместных программ были отмечены Международная олимпиада по микроэлектронике, Премия президента Армении за всемирный вклад в сектор ИКТ, реализация образовательной программы в Европейской региональной академии, конкурс лучших менеджеров в области ИТ.
Есть договоренность о продолжении этих программ в 2013 году, на выполнение которых предусмотрено около 70 млн. драмов. По словам Ральфа Йирикяна, будут также новые программы сотрудничества, о которых еще рано говорить.