09:52 | 02.05.12 | Նորություններ | 9263
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ապրիլի 27-ից 29-ը Ծաղկաձորում կայացավ gt hackathon Armenia 2012 միջոցառման եզրափակիչ փուլը:
gt hackathon Armenia 2012-ի կազմակերպիչներն են Google Technology User Group Armenia-ն (GTUG) եւ Հայկական սոցիալական մեդիա ասոցիացիան (Armenian Social Media Association): Հաքաթոնի գլխավոր հովանավորն էր ՎիվաՍել-ՄՏՍ օպերատորը, պաշտոնական գործընկերը` Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը:
gt hackathon Armenia 2012 եզրափակիչ փուլին մասնակցելու համար ընտրվել էին 15 նախագծեր: Ապրիլի 29-ին, երկօրյա եզրափակիչ աշխատանքից հետո, թիմերը ներկայացրեցին իրենց նախագծերը, որից հետո ժյուրին գնահատեց դրանք ու հայտարարեց հաղթողներին:
Հաքաթոնի նպատակն էր ստեղծել ծրագրեր, որոնք աշխատում են Android օպերացիոն համակարգի վրա եւ հավելումներ (extensions/apps) Google Chrome բրաուզերի համար:
\"\"
Լուսանկարը` gt hackathon Armenia 2012
Android անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Event Guide նախագիծը (թիմի ղեկավար` Մինաս Քեշիշյան): Event Guide-ը իրենից ներկայացնում է միջոցառումների կենտրոնացված համակարգի Android հավելված, որը թույլ է տալիս համակարգից օգտվողներին առցանց տեղեկանալ Հայաստանում սպասվող մշակութային, սպորտային եւ ժամանցային իրադարձություններին մասին, կատարել նշումներ օրացույցում, գնահատել եւ առանձնացնել նախընտրելի միջոցառումները։ Այն թույլ է տալիս գտնել մոտակայքում տեղի ունեցող իրադարձություններ կամ կատարել ավելի մանրամասն փնտրում ընդլայնված որոնման միջոցով, ինչպես նաեւ սոցիալական ցանցերով տեղեկացնել ընկերներին։ Օգտվողները կկարողանան հավելվածի օգնությամբ հեշտորեն ձեռք բերել էլեկտրոնային QR տոմսեր` շարժական վճարումների համակարգով:
Chrome App անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Me Chat նախագիծը (թիմի ղեկավար` Կարեն Ղանդիլյան): Նախագիծը իրենից ներկայացնում է սոցկայքերի, մասնավորապես, Google +-ի, Facebook-ի չաթերի կենտրոնացման համար նախատեսված հավելում: Բրաուզերի պատուհանում բացվում է փոքրիկ դաշտ, որի մեջ կերեւա տարեր սոցքկայքերում տվյալ պահին ակտիվ «ընկերների» ցուցակը: Բացի դրանից, Me Chat-ն առաջարկում է թարգմանության հնարավորություն, որն աշխատում է Google Translate համակարգի միջոցով: Օգտատերը կարող է, օրինակ,  Facebook-ի չաթում գրել հայերեն հաղորդագրություն, որը խոսակցին ուղարկվելուց առաջ կթարգմանվի նրա համար նախընտրելի լեզվով` ցանկության դեպքում կուղարկվի նաեւ օրիգինալ տարբերակը: Համապատասխան կերպով հետ պատասխանը ավտոմատ կերպով կթարգմանվի կարգավորումներում նշված լեզվով:
Android եւ Chrome App անվանակարգերում եղան նաեւ խրախուսական մրցանակներ:
Android անվանակարգում խրախուսական մրցանակներ ստացան.
ARMA (Armenian Road Mobile Assistent) նախագիծը` հավելված, որը վարորդներին տրամադրում է անհրաժեշտ տեղեկատվություն;
Eventot նախագիծը, որը Eventot.com կայքի շարժական տարբերակն է եւ հնարավորություն է տալիս տեղեկանալ Հայաստանի, ինչպես նաեւ ողջ աշխարհի ամենատարբեր միջոցառումների մասին;
YerevanATM նախագիծը, որը տեղեկատվություն է տրամադրում Երեւանի տարածքում տեղակայված բանկոմատների մասին:
Chrome App անվանակարգում խրախուսական մրցանակներ ստացան Chrome Browser Automation եւ Հայկական chrome ռադիո նախագծերը:
Հաղթողների պարգեւատրությունը կկայանա մայիսի 2-ին, ժամը 14:00-ին` Մեդիամաքս-ի գրասենյակում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը Android անվանակարգում հաղթող թիմին կհանձնի Galaxy Nexus սմարթֆոն, իսկ Chrome App անվանակարգում հաղթող թիմին`HTC Flyer պլանշետային համակարգիչ:

09:52 | 02.05.12 | News | 8672
Yerevan/Mediamax/. The final stage of the gt hackathon Armenia 2012 was held in Tsakhkadzor from April 27 to 29.
The gt hackathon Armenia 2012 was organized by Google Technology User Group Armenia and Armenian Social Media Association. The competition was sponsored by VivaCell-MTS; the official partner of the event was Mediamax Media Company.
15 projects were selected for participation in the final stage of the gt hackathon Armenia 2012. On April 29, after two working days of the final, the teams submitted their projects for evaluation of the jury and announcement of the winners.
\"\"
Photo: gt hackathon Armenia 2012
The competition participants were supposed to create software and extensions working on Android OS for Google Chrome browser.
The winner in the Android nomination was the Event Guide project (Minas Keshishyan, captain of the team). The Event Guide is an Android application that combines variety of events and lets system users learn about the planned cultural, sports, and entertainment events in Armenia, make calendar notes, evaluate and select preferable events. It also lets find the nearest to the user events, make an advanced search, as well as share the events with social network friends. The users can easily obtain electronic QR tickets to make mobile payments.
The winner in the Chrome App nomination was Me Chat project (Karen Ghandilyan, captain of the team). The project is a social networks chat hub and includes Google+, Facebook. The small window opening in the browser allows seeing all online social network friends. Besides, the Me Chat offers a translation tool based on the Google Translate. The Facebook user, for example, can type in Armenian, but the message before being sent will be translated into the language preferable to the peer receiving it. The receiver can equally get the message in the original language. The reply will automatically be translated into the language indicated in the settings.
Additionally, three projects in each nomination received encouragement prizes.
“VivaCell-MTS extended hands to Google Developer Group of Armenia, Hackathon 2012, as it believes that such innovative projects and events have a huge influence on moving the country’s IT sector forward. The participants of Hakathone have come up with a number of innovative mobile application initiatives, and this is for sure a strong boost to Armenia’s application development sector. Also it’s a strong motivation for us to believe in our people’s capabilities,” VivaCell-MTS General Manager commented. “As Armenia’s leading telecommunications operator, VivaCell-MTS has worked closely with HTC as its first official representative in Armenia, in order to make available innovative solutions based on Android’s open platform to Armenian subscribers. VivaCell-MTS has a strong commitment to supporting the open-source platform that delivers application developers a new level of openness, which in its turn, creates a supportive environment and helps accelerate, as the Hackathon 2012 has shown, the production of innovative, attractive and convenient mobile communication tools and services for mobile subscribers,” added Ralph Yirikian.